
By Władysława Siemaszków, Ludobójstwo, page 1294, from Henryk Słowiński collection - http://www.starwon.com.au/~korey/Wolyn%2043.htm, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4516350
Ukraina w dalszym ciągu nie odpowiedziała na wnioski Instytutu Pamięci narodowej o przeprowadzenie ekshumacji
Nadal nie ma odpowiedzi strony ukraińskiej na wnioski Instytutu Pamięci narodowej o przeprowadzenie ekshumacji na terenie Ukrainy. Strona polska ponowiła wnioski w tej sprawie.
Co roku Instytut Pamięci Narodowej musi ponawiać wnioski o ekshumacje kierowane do strony ukraińskiej. Te nie są nawet rozpatrywane.
– Jak dotąd żaden z tych wniosków nie spotkał się z odpowiedzią strony ukraińskiej, nie dostaliśmy ani odpowiedzi, ani zgody, ani odmowy na realizację naszych działań – wskazał dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN.
Mimo to Instytut Pamięci Narodowej nadal zabiega o przeprowadzenie prac. Mowa o kilku lokalizacjach.
– Część z tych wniosków, jak np. wniosek dot. Huty Pieniackiej czy wsi Ostrówki, to wprost wnioski dotyczące poszukiwania i ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej – powiedział dr Rafał Leśkiewicz.
Jednak, jak dodał rzecznik IPN, są także wnioski dotyczące poszukiwań żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku, broniąc polskiej granicy.
– Rozumiemy, że na Ukrainie jest stan wojenny, ale wydaje nam się, że prace poszukiwawcze na terenach dzisiejszej zachodniej Ukrainy mogłyby być prowadzone – podsumował rzecznik prasowy Instytutu.
IPN jest w stanie w ciągu 24 godzin od otrzymania zgody na rozpoczęcie prac skompletować zespół. Profesor Krzysztof Szwagrzyk ma już taki zespół właściwie gotowy, potrzebna jest tylko dobra wola Kijowa.
TV Trwam News