fot. PAP/EPA

W Kijowie konsultacje MSZ Polski i Ukrainy

W Kijowie rozpoczęły się konsultacje kierownictw MSZ Polski i Ukrainy. Przed spotkaniem w szerszym gronie ministrowie spraw zagranicznych Radosław Sikorski i Andrij Deszczyca rozmawiali w cztery oczy.

Otwierając konsultacje, Sikorski zaznaczył, że Polska wspiera integralność terytorialną Ukrainy. Wyraził nadzieję, że uda się jej podpisać umowę stowarzyszeniową z UE po wyborach prezydenckich 25 maja. Podkreślił, że będzie je obserwować ponad 100 Polaków.

„Ci, którzy są zmartwieni przemocą podczas wyborów, powinni zaprzestać finansowania tych, którzy dopuszczają się przemocy” – powiedział Sikorski. Dodał, że niedopuszczalna jest sytuacja, w której rozmowy o sprawach Ukrainy odbywałyby się bez przedstawicieli jej władz. „Zasada +nic o nas bez nas+ pasuje tu jak ulał” – zaznaczył.

 Sikorski podkreślił, że Ukraina powinna przyjąć przepisy antykorupcyjne oraz wyraził nadzieję, że „najszybciej jak to możliwe” będzie wprowadzony ruch bezwizowy między Ukrainą a UE.

Sikorski i Deszczyca podpiszą w piątek plan współpracy między resortami dyplomacji obu krajów na lata 2014-2015. Zakłada on m.in. konsultacje polityczne przedstawicieli państw Trójkąta Weimarskiego i Grupy Wyszehradzkiej z władzami Ukrainy, a także cykliczne narady ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy oraz organizowanie w Polsce szkoleń dla ukraińskich dyplomatów.

Swoją wizytę na Ukrainie Sikorski rozpoczął w czwartek wieczorem rozmową z premierem Arsenijem Jaceniukiem. Omówiono sytuację wewnętrzną Ukrainy, zwłaszcza zaawansowanie reform zalecanych przez MFW oraz reformę samorządową kraju zakładającą decentralizację – poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Sikorski przekazał Jaceniukowi katalog najważniejszych problemów polskich firm w dostępie do ukraińskiego rynku.

Znalazły się w nim nieterminowy zwrot podatku VAT nadpłacanego przez polskich inwestorów, trudności z odprawą celną towarów eksportowanych na Ukrainę, złe funkcjonowanie systemu fiskalnego, trudności z dochodzeniem roszczeń, zakaz importu z Polski wołowiny i mięsa wieprzowego. W piątek Sikorski spotka się z pełniącym obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem.

PAP

drukuj