Szefowie MSZ Polski i Wielkiej Brytanii z wizytą na Ukrainie

Ministrowie Witold Waszczykowski i Boris Johnson odwiedzą w środę Kijów. To pierwsza wspólna wizyta ministrów w tym formacie. Okazją do niej jest 25. rocznica nawiązania przez Polskę i Wielką Brytanię stosunków dyplomatycznych z Ukrainą.

Celem pobytu szefów dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii na Ukrainie jest zademonstrowanie konsekwentnego poparcia dla europejskiego kursu, suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy, a także zapewnienie jej władz i społeczeństwa o wsparciu Europy.

Ministrowie odbędą szereg spotkań na wysokim szczeblu, w tym z prezydentem Petrem Poroszenką, premierem Wołodymyrem Hrojsmanem, wicepremier Iwanną Kłympusz-Cyncadze i ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem.

Minister Witold Waszczykowski podkreślił przed wizytą, że Polska i Wielka Brytania od początku Rewolucji Godności wspierają Ukrainę na proeuropejskiej drodze.

„Bardzo się cieszę, że wspólnie z ministrem Borisem Johnsonem będziemy mogli ponowić nasze zaangażowanie na rzecz europejskiego wyboru Ukrainy, jej suwerenności i integralności terytorialnej – podkreślił szef polskiego MSZ. (…) Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy. Od tego czasu uważamy Ukrainę za naszego strategicznego partnera. Będziemy nadal wspierać ukraiński proces reform” – powiedział minister Waszczykowski.

W marcu tego roku mijają trzy lata od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę i rażącego naruszenia przez Rosję prawa międzynarodowego poprzez bezprawną aneksję Krymu. Wielka Brytania i Polska w pełni popierają suwerenność Ukrainy. Niezmiennie podkreślają także, że Krym należy do Ukrainy i Rosja musi go zwrócić.

Należy dodać, że Wielka Brytania i Polska należą również do państw udzielających największego wsparcia Specjalnej Misji Monitorującej OBWE na Ukrainie, która nadzoruje zawieszenie broni i wycofanie broni ciężkiej na wschodzie tego kraju.

MSZ/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl