fot. PAP/Marcin Bielecki

W całej Polsce trwa kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 8 lipca

Przed komisjami lekarskimi staje tysiące młodych mężczyzn. To osoby urodzone w 2003 roku, ale też i te, które urodziły się w latach 1998 – 2002, a które nie mają jeszcze określnej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

 

 

W momencie, kiedy przychodzi dana osoba, która otrzymała wezwanie do kwalifikacji wojskowej, sprawdzana jest jej tożsamość na podstawie dokumentu osobistego, który zabrała ze sobą. Może to być dowód osobisty, może to być paszport. Następnie określana jest zdolność do czynnej służby wojskowej – mówi mjr Robert Nowak z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Poznaniu.

Założenie ewidencji i wydanie książeczki wojskowej to jedno, ale jest jeszcze badanie lekarskie: ważenie, mierzenie, badanie wzroku.  Do kwalifikacji wzywani są przede wszystkim 19-latkowie, ale także osoby, które z różnych powodów nie przystąpiły do kwalifikacji wcześniej.

Kwalifikacja wojskowa w 2022 roku rozpoczęła się 4 kwietnia i kończy się 8 lipca – podkreśla mjr Robert Nowak.

Podczas kwalifikacji wojskowej można dowiedzieć się więcej o Wojskach Obrony Terytorialnej. Można też wstąpić w szeregi tej formacji.

– Tak naprawdę rekrutacja trwa cały czas. W każdej chwili każdy, kto marzy o tym, aby włożyć mundur wojskowy, może zgłosić się do naszego rekrutera – zaznacza ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska z  12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Numer telefonu do rekrutera można znaleźć na stronie internetowej Wojsk Obrony Terytorialnej. O przyjęcie do WOT mogą ubiegać się nawet takie osoby, które do tej pory nie miały do czynienia z wojskiem. Podstawowe wymogi to: obywatelstwo polskie, ukończony 18 rok życia i niekaralność.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl