Ponad 500 żołnierzy i wojskowych strażaków pomaga usuwać skutki nawałnic

Ponad 500 żołnierzy i wojskowych strażaków niesie pomoc w rejonach dotkniętych skutkami nawałnic; w terenie także operuje 277 jednostek specjalistycznego sprzętu – poinformowało PAP Ministerstwo Obrony Narodowej.

Jak podało MON, w odwodzie pozostają także żołnierze Żandarmerii Wojskowej i specjalistyczne pojazdy.

W komunikacie przesłanym PAP czytamy, że „Wojsko Polskie jest w ciągłej gotowości do udzielenia pomocy związanej z reagowaniem kryzysowym na terenach dotkniętych nawałnicami”.

„Przedstawiciele armii biorą udział w działaniach regionalnych zespołów zarządzania kryzysowego oraz na bieżąco monitorują sytuacje związane z koniecznością użycia sił i środków niezbędnych do pomocy” – poinformowało MON.

W komunikacie podano, że żołnierze z z Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Chojnice m.in. oczyszczają rzeki (Brdę, Zbrzycę, Młosinę oraz kanał Brdy), dostarczają gospodarstwom prąd, udrażniają i poszerzają drogę na trasie z Rytla do Chojnic.

Żołnierze z WZZ Bydgoszcz pracują z kolei przy oczyszczaniu dróg w Wąwelnie w gminie Sośno oraz na trasie Gostycy-Wielka Klona. Ponadto usunęli zator na rzece Kamionka w okolicy Wielkiej Kloni oraz pomogli przy porządkowaniu zespołu pałacowo-parkowego w Lubostroniu. W Smolnikiach żołnierze z WZZ Szubin dostarczyli mieszkańcom wodę pitną oraz pomagali przy oczyszczaniu wiatrołomów i odgruzowywaniu budynku gospodarczego oraz dostarczali prąd.

Działające w powiecie sławieńskim WZZ Darłowo wspierało w środę administrację publiczną w sytuacji kryzysowej wynikłej z przerwania wału przeciwpowodziowego na rzece Grabowa – poinformowało MON.

Ministerstwo podało ponadto, że zaprosiło 50 dzieci z pomorskiego sołectwa Rytel w gminie Czersk – terenu należącego do najbardziej poszkodowanych – na tygodniowy wypoczynek w Wojskowym Ośrodku Wypoczynkowym w Zakopanem. We wrześniu MON planuje zorganizować turnus wypoczynkowy dla 30 seniorów w Wojskowym Ośrodku Wypoczynkowym w Juracie.

Jak podkreślono, MON „niezwłocznie podejmuje ewentualne decyzje o udzieleniu pomocy przez wojsko na wnioski i zapotrzebowania, które płyną po nawałnicy”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl