Szef MON: W kwietniu początek negocjacji ws. II fazy programu „Wisła”

W kwietniu rozpoczną się negocjacje w sprawie realizacji drugiej fazy programu „Wisła” – poinformował dziś szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. Jak mówił, system Patriot będzie funkcjonował bez względu na to, kto będzie w Polsce rządził.

Umowę zakupu systemu Patriot w ramach pierwszej fazy programu „Wisła” Błaszczak podpisał w środę w obecności m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

Dostawa dwóch baterii tego systemu jest planowana do końca 2022 roku, zaś osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej ma nastąpić na przełomie 2023 i 2024 r. Płatności zostały rozłożone na lata 2018-22. Ostateczny koszt I fazy Programu „Wisła” wyniósł 4 mld 750 mln dolarów.

Mariusz Błaszczak, pytany dziś w radiowych Sygnałach Dnia, kiedy do Polski trafią kolejne baterie odparł, że negocjacje w tej sprawie zaczną się „niebawem”.

„Negocjacje na temat drugiej fazy (programu >>Wisła<<) zaczniemy już w kwietniu” – przekazał szef MON.

W ubiegłym tygodniu zostały podpisane warte prawie 950 mln zł umowy offsetowe związane z kontraktem, dotyczące transferu technologii i udziału polskiego przemysłu w dostawach i obsłudze zestawów Patriot dla polskich sił zbrojnych. Szef MON zwracał uwagę, że środki z realizacji tych umów trafią głównie do firm Polskiej Grupy Zbrojeniowej i przyczynią się do rozwoju sektora zbrojeniowego w Polsce.

Minister Błaszczak podkreślił, że system Patriot „będzie funkcjonował bez względu na to, kto będzie w Polsce rządził”. „Trzeba o tym pamiętać” – zaznaczył.

Podstawowym zadaniem systemu „Wisła”, którego uzbrojeniem będą zestawy Patriot, ma być zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, w tym pocisków ze zdolnością manewrowania. System IBCS ma monitorować przestrzeń powietrzną, rozpoznawać typy zagrożenia (samolot, pocisk) i zwalczać go w ciągu kilkunastu sekund. W pierwszej fazie Polska kupuje pociski PAC-3 MSE przeznaczone do zwalczania pocisków balistycznych, także zdolnych do manewrowania.

Do pierwszej fazy programu należy 10 umów – pięć z rządem USA (umowa główna dostawy, dwie umowy szkoleniowe, umowa na sprzęt kryptograficzny i umowa na elementy systemu łączności Link-16) oraz pięć umów krajowych – na pojazdy Jelcz, mobilne węzły łączności, pojazdy do transportu pocisków przechwytujących, kabiny stanowisk łączności, kierowania i dowodzenia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl