fot. TT/Ministerstwo Obrony Narodowej

Polska i Litwa wzmacniają współpracę obronną

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, we wtorek spotkał się w Warszawie z ministrem obrony Litwy, Arvydasem Anušauskasem. Rozmowy odbyły się w ramach czwartej Polsko-Litewskiej Rady Ministrów Obrony.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1663523872669327367

Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział po spotkaniu, że oba kraje są jednomyślne w kwestii przeciwdziałania próbom odbudowy imperium rosyjskiego przez Władimira Putina.

Wicepremier dodał, że w trakcie rozmów omówiono różne aspekty dotyczące współpracy obronnej, w tym wspólne zakupy uzbrojenia, przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie oraz planowane ćwiczenia wojskowe.

– Jesteśmy zainteresowani przede wszystkim obroną i odstraszaniem w północno-wschodniej części Polski oraz zapewnieniem bezpieczeństwa przesmyku suwalskiego, który łączy nasze państwa. Jesteśmy też zainteresowani współpracą w innych formatach. Dziś rozmawialiśmy na temat wspólnych zakupów uzbrojenia. Bardzo się cieszę i dziękuję za decyzję w sprawie zakupu Gromów na wyposażenie Litewskich Sił Zbrojnych. To już kolejna tego rodzaju transakcja – powiedział szef polskiego resortu obrony.

Ministrowie obrony Polski i Litwy rozmawiali też m.in. o współpracy sił specjalnych i współdziałaniu na polu cyberbezpieczeństwa. Ponadto podpisali wspólne stanowisko dotyczące rozwoju dalszej współpracy wojskowej na rzecz bezpieczeństwa.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1663506896949575680

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl