fot. Paulina Lęcznar

Rośnie liczba żołnierzy powoływanych do zawodowej służby wojskowej

W pierwszym półroczu tego roku do służby wojskowej wstąpiło około 5 tysięcy żołnierzy. To o ponad 2/5 więcej niż przed rokiem. Dane przekazał szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak. Minister podkreślił przy tym, że to najwyższy dotychczas poziom powołań.

Informacje te z zadowoleniem odebrał szef Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Poseł Michał Jach wskazał, że to dowód na to, że służba w wojsku staje się atrakcyjna.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznacza coraz większe środki na wyposażenia, wynagrodzenia żołnierzy i możliwości rozwoju osobistego. W mundurze można zdobyć bardzo atrakcyjne zawody. Wszystko to powoduje, że kandydatów mamy coraz więcej. Jako przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej bardzo mnie cieszy, że jest tylu chętnych. Cały czas rozbudowujemy naszą armię. Myślę, że wkrótce osiągniemy zaplanowane ilości – 50 tys. żołnierzy. Nasza armia będzie w stanie odpowiedzieć na zagrożenie ze strony Rosji – ocenił Michał Jach.

MON zachęca do wstępowania w szeregi polskiej armii. Przypomina przy tym, że żołnierzom zawodowym oprócz uposażenia przysługują dodatki. [czytaj więcej]

Świadczenia należą się także ochotnikom odbywającym służbę przygotowawczą. W ubiegłym roku została ona skrócona.

RIRM

drukuj