PAP/Tomasz Waszczuk

Wojsko Polskie inwestuje w nowoczesny sprzęt

Armia nie może być reliktem przeszłości, ale gwarantem przyszłości – mówił premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się w niedzielę z żołnierzami NATO stacjonującymi w Polsce. Szefowi rządu towarzyszył szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak.

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Mariusz Błaszczak, szef MON, przebywali na poligonie w Orzyszu. Spotkali się z żołnierzami NATO nie tylko z Polski, ale też z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Przyglądali się ćwiczeniom, które pogłębiają możliwość współpracy wojsk i prowadzą do poprawy interoperacyjności.

– Kto się broni, ma szansę, aby także być bronionym – zaznaczył szef rządu.

To hasło w ustach polskiego premiera pokazuje, że Polska, by mieć wsparcie sojuszników, sama musi zadbać o silną armię, gotową odstraszyć potencjalnego agresora. Całe NATO za największe współczesne zagrożenie uznaje imperialne ambicje Rosji. Dlatego też uwaga polskiego rządu koncentruje się na wschodniej flance Sojuszu.

– Z każdym dodatkowym żołnierzem Polska jest bardziej bezpieczna. Z wyposażeniem w nowoczesny sprzęt, nowoczesną broń Polska też jest bardziej bezpieczna – mówił Mariusz Błaszczak.

W planach polskiego rządu jest armia licząca 300 tys. żołnierzy.

– Armia nie może być reliktem przeszłości. Armia musi być gwarantem przyszłości i armia jest gwarantem polskiej przyszłości, polskiego bezpieczeństwa – podkreślał Mateusz Morawiecki.

W warunkach bojowych testowane są obecnie polskie armatohaubice Krab, przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun, moździerze Rak oraz karabinki GROT. Według Mateusza Morawieckiego Polska potrzebuje dziś silnej artylerii.

– Ognia artyleryjskiego będziemy mieli na pewno dosyć. Budujemy siłę ognia artyleryjskiego w oparciu o nasze własne zasoby, a także o zasoby nabywane od naszych sojuszników – wskazał premier.

Sojusznikami są głównie Amerykanie.

– W przyszłym roku pierwsze rakiety HIMARS o zasięgu do 300 kilometrów trafią na wyposażenie Wojska Polskiego – poinformował szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak.

Zdolności Wojska Polskiego wzmacniają podjęte przez rząd zamówienia na Bayraktary, system Patriot, a także czołgi M1A2 Abrams i samoloty F-35 [czytaj więcej].

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl