By U.S. Department of Defense - http://www.centcom.mil/ABOUT-US/LEADERSHIP/Bio-Article-View/Article/1798987/commander-general-kenneth-f-mckenzie-jr/https://media.defense.gov/2019/Mar/28/2002106852/-1/-1/0/190328-M-LM779-001.JPG, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77640979

Gen. K. McKenzie: USA będą kontynuować naloty w Afganistanie, jeśli talibowie będą prowadzić ofensywę

Gen. Kenneth McKenzie, szef Centralnego Dowództwa Armii USA (CENTCOM), zapowiedział w niedzielę w Kabulu, że amerykańskie lotnictwo będzie kontynuować naloty wspierające siły afgańskie, jeśli talibowie będą dalej prowadzić trwającą od maja ofensywę.

„Stany Zjednoczone nasiliły w ostatnich dniach naloty w celu wsparcia sił afgańskich i jesteśmy gotowi kontynuować ten wysoki poziom wsparcia w nadchodzącym czasie, jeśli talibowie będą dalej prowadzić swe ataki” – uprzedził gen. Kenneth McKenzie.

Talibowie zajęli przez prawie trzy miesiące podczas ofensywy przeciwko siłom afgańskim dużą część obszarów wiejskich Afganistanu. Zbiegło się to z rozpoczęciem ostatecznego wycofania sił USA i NATO z kraju. Siły afgańskie jak dotąd stawiały niewielki opór i zasadniczo kontrolują jedynie stolice prowincji i główne drogi.

„Chciałbym jasno postawić sprawę: rząd Afganistanu zostanie w nadchodzących dniach surowo przetestowany, a talibowie starają się, aby ich kampania była nieunikniona. Mylą się (…). Zwycięstwo talibów nie jest nieuniknione” – powiedział gen. Kenneth McKenzie.

Jako szef CENTCOM, który nadzoruje działania wojskowe USA w 20 krajach na Bliskim Wschodzie oraz w Azji Środkowej i Południowej, gen. Kenneth McKenzie kieruje operacjami wojskowymi w Afganistanie od czasu zakończenia 12 lipca misji dowódcy sił USA w tym kraju, gen. Austina Scotta Millera.

Niedawne błyskawiczne postępy talibów wywołały obawy, że ponownie przejmą oni władzę, prawie 20 lat po ich obaleniu przez międzynarodową koalicję kierowaną przez USA po tym, gdy odmówili oni wydania przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena odpowiedzialnego za ataki z 11 września 2001 roku.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl