fot. PAP/Jakub Kamiński

Szef MON: Cieszę się, że Adamowicz zrozumiał, że nie może być obchodów na Westerplatte bez wojska

Cieszę się, że prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zrozumiał, że niemożliwe jest organizowanie uroczystości na Westerplatte bez udziału Wojska Polskiego; obchody powinny odbyć się z pełnym ceremoniałem wojskowym – powiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaprosił szefa MON Mariusza Błaszczaka do udziału w obchodach wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.

„Zależy nam, aby uwzględnić obecność armii w scenariuszu uroczystości rocznicowej” – napisał Paweł Adamowicz w liście do ministra.

„Cieszę się, że prezydent Gdańska zrozumiał, iż niemożliwe jest organizowanie uroczystości na Westerplatte bez udziału Wojska Polskiego” – oświadczył Mariusz Błaszczak.

Dodał, że „nie ma pewności” czy list Adamowicza nie jest „zagrywką medialną”. Zapewnił też, że wojsko włączy się w przygotowanie obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku.

„Nie dopuszczę, by uroczystości w tym szczególnym miejscu (na Westerplatte) odbywały się bez pełnego ceremoniału wojskowego” – podkreślił minister obrony.

W czwartek szef MON oświadczył, że – decyzją prezydenta Gdańska – wojsko nie zostało zaproszone do udziału w odbywających się 1 września na Westerplatte uroczystościach. Zażądał jednocześnie od Adamowicza zmiany decyzji w tej sprawie. Mariusz Błaszczak podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego.

PAP/RIRM

drukuj