fot. PAP/Rafał Guz

J. J. Kasprzyk: 1 i 2 września w Warszawie Światowy Zjazd Weteranów

Przyjęcie przez weteranów defilady wojska na pl. Piłsudskiego i spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą zaplanowano podczas Światowego Zjazdu Weteranów, który odbędzie się 1 i 2 września w Warszawie – powiedział PAP szef Urzędu ds. Kombatantów Jan J. Kasprzyk.

„W dniach 1 i 2 września odbędzie się w Warszawie Światowy Zjazd Weteranów organizowany przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zostali zaproszeni na niego wszyscy Kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, ale także wszyscy weterani, którzy czują się na siłach. Przyjadą z całego świata – z Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i oczywiście z Polski” – powiedział PAP Jan Józef Kasprzyk.

Jak relacjonował, 1 września w rocznicę wybuchu II wojny światowej o godz. 17.00 weterani przyjmą defiladę Wojska Polskiego na pl. Piłsudskiego.

„Spotkają się również z prezydentem Rzeczpospolitej Andrzejem Dudą, a 2 września odprawiona zostanie na grobach poległych żołnierzy 1939 r. na Powązkach Msza święta” – mówił szef Urzędu ds. Kombatantów.

Zapowiedział także uroczystość w Teatrze Polskim.

„Tam ci najbardziej znamienici i zasłużeni weterani odznaczeni zostaną ustanowionym w tym roku, i to będą pierwsze nadania, przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych medalem Pro Bono Poloniae. To nowy medal mający honorować tych, którzy służą tradycji niepodległościowej i w czasach minionych i współcześnie. I w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pragniemy im tym medalem też podziękować” – dodał Kasprzyk.

1 września obchodzony jest Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

PAP/RIRM

drukuj