fot. PAP/Tomasz Gzell

J. J. Kasprzyk: Brygada Świętokrzyska nigdy nie kolaborowała z Niemcami

Brygada Świętokrzyska nigdy nie kolaborowała z Niemcami. Powielanie takiej tezy to powielanie czarnej legendy Brygady Świętokrzyskiej, która została stworzona w okresie zniewolenia komunistycznego – powiedział w środę szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

„W najbliższą niedzielę odbędą się uroczystości 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Podczas tych uroczystości zostanie odprawiona Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, odbędzie się również uroczysty apel pamięci z udziałem Wojska Polskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza” – poinformował Jan Józef Kasprzyk na środowym briefingu w Warszawie.

Według Kasprzyka, „uroczystości te są dopełnieniem tego, co stało się dwa lata temu”. Jak przypomniał, wówczas „75. rocznica utworzenia Narodowych Sił Zbrojnych została uczczona przez Sejm RP przez aklamację uchwałą, w której uznano iż Narodowe Siły Zbrojne były formacją, która dobrze zasłużyła się ojczyźnie”.

„Brygada Świętokrzyska NSZ powstała 11 sierpnia 1944 r. Jej żołnierze walczyli z Sowietami, Niemcami, z bandami rabunkowymi, które grabiły ludność cywilną. Brygada Świętokrzyska współpracowała w czasie akcji +Burza+ z oddziałami batalionów chłopskich i Armią Krajową” – zauważył.

Szef UDSKiOR podkreślił, że „Brygada Świętokrzyska nigdy nie kolaborowała z Niemcami i to trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć”. Jego zdaniem, „powielanie takiej tezy to powielanie czarnej legendy Brygady Świętokrzyskiej, która została stworzona w okresie zniewolenia komunistycznego”. Przypomniał, że w styczniu 1945 r. Brygada stoczyła krwawe walki z oddziałami Wermachtu i podjęła decyzję przebicia się na Zachód.

Uroczystości 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych objął patronatem narodowym prezydent Andrzej Duda. Udziału w obchodach odmówił Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

PAP/RIRM

drukuj