fot. PAP/Paweł Supernak

Min. Ł. Szumowski: Kolejne tzw. choroby rzadkie wchodzą do pełnej opieki refundacyjnej

Kolejne tzw. choroby rzadkie wchodzą do pełnej opieki refundacyjnej – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Leki na chorobę EB – pęcherzowe oddzielanie się naskórka oraz chorobę Fabry`ego pacjenci będą mogli odebrać w aptece szpitalnej. W uzasadnionych przypadkach zostaną im one dowiezione do domu.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że do tej pory grupy pacjentów z tzw. chorobami rzadkimi, liczące do kilkuset osób, były często pomijane jako zbyt nieliczne. Minister Łukasz Szumowski podkreślił, że resort zdrowia ma obowiązek pomocy tym ludziom, niezależnie od ich liczby.

– Cieszy mnie to, że została ogłoszona lista produktów, która jest i będzie dostępna dla pacjentów z EB, gdzie wiemy, że ci pacjenci potrzebują opatrunków, które są dla nich, konkretnie dla każdego z pacjentów te listy produktów, które służą do zdejmowania opatrunków, do pielęgnacji skóry, będą indywidualnie dobierane i dostarczane. Oczywiście również w tym jakieś specjalne odżywki, igły, plastry, środki do dezynfekcji. To wszystko jest na listach, to wszystko pacjenci będą mogli ustalić z lekarzem w danym szpitalu, który wybiorą i te produkty zostaną albo przez nich odebrane albo będą dowiezione do nich do domu – wyjaśnił minister Łukasz Szumowski.    

Pęcherzowe oddzielanie się naskórka to grupa rzadkich, genetycznie uwarunkowanych schorzeń, których wspólną cechą są zaburzenia w połączeniu naskórka ze skórą właściwą. Z kolei chorobę Fabry’ego zalicza się do wrodzonych wad metabolizmu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl