fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. Ł. Szumowski: Dofinansowujemy wyposażenie gabinetów stomatologicznych w szkołach 

To, czy w szkołach będą stomatolodzy, w dużym stopniu zależy od samorządów, bo my dofinansowujemy wyposażenie gabinetów – podkreślił w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Przypomniał, że szkoły, w których nie ma stomatologa, powinny mieć porozumienie z gabinetem zewnętrznym.

Minister w Radiowej Jedynce podkreślił, że to, czy gabinety stomatologiczne będą we wszystkich szkołach, jest „w dużym stopniu zależne od samorządów, bo my dofinansowujemy wyposażenie gabinetów stomatologicznych”, z kolei szkoła i samorząd powinny znaleźć pomieszczenie na gabinet stomatologiczny, który będzie miał podpisany kontrakt z NFZ.

Natomiast nawet jeżeli takiego gabinetu nie ma w szkole, to każda szkoła ma przypisany gabinet stomatologiczny w swoim najbliższym otoczeniu i tam NFZ płaci za opiekę nad dziećmi z danej szkoły” – podkreślił szef MZ.

Łukasz Szumowski dodał, że do szkół znajdujących się daleko od gabinetów stomatologicznych, mogą dojeżdżać dentobusy.

Cieszą się ogromnym powodzeniem. (…) Okazuje się, że trasy dentobusów są zabukowane naprawdę z dużym wyprzedzeniem” – powiedział minister zdrowia.

Obowiązująca od czwartku ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami wprowadza m.in. obowiązek zapewnienia uczniom możliwości korzystania z opieki stomatologicznej. Jeśli w szkole nie ma gabinetu dentystycznego, organ ją prowadzący zawiera porozumienie z gabinetem zewnętrznym udzielającym świadczeń stomatologicznych dla dzieci.

Uzupełniającym sposobem zapewnienia dzieciom dostępności do świadczeń stomatologicznych są dentobusy. W 2017 r. ministerstwo zdrowia kupiło 16 dentobusów, które dojeżdżają do mniejszych miejscowości, w których dzieci i młodzież mają utrudniony dostęp do stomatologa. Według danych NFZ w 2018 r. ze świadczeń w dentobusach skorzystało prawie 34 tys. dzieci i młodzieży, a w I kwartale 2019 r. – ponad 18 tysięcy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl