J. Kasprzyk: Żołnierze Niezłomni zwyciężyli, bo młodzi odnaleźli w nich wzór

Żołnierze Niezłomni zwyciężyli, bo młode pokolenie odnalazło w nich swój kodeks wartości, źródło siły i wzór postępowania – mówił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego Jan Kasprzyk powiedział, że wszyscy jesteśmy winni Żołnierzom Niezłomnym wdzięczność za to, że „kiedy w wyniku dyktatów jałtańskich brunatną okupację zastąpiła okupacja czerwona, nie zabrakło im odwagi”.

„Za to dziękujemy my – ludzie żyjący w wolnym kraju, wolnej Rzeczpospolitej” – powiedział.

„Żołnierze Niezłomni dali Ojczyźnie całą duszę, całe serce, całe swoje zdrowie, a często i to co najcenniejsze – życie. (…) Wiedzieli, że Ojczyzna czeka na ich poświęcenie i że kiedyś przyjdzie zwycięstwo. I to zwycięstwo przyszło. I nie mają racji ci, którzy mówią, że po II wojnie światowej mieliśmy tutaj do czynienia z wojną domową. To nie była wojna domowa. To była wojna wolnych Polaków, Żołnierzy Niezłomnych, rycerzy niezłomnych z namiestnikami Kremla, z antyrycerzami zła” – mówił Jan Józef Kasprzyk.

Dodał, że „dziś dla nas bohaterami i wzorem są ci, którzy stanęli w odwiecznym konflikcie dobra ze złem po stronie dobra”.

„Przywołujemy pamięć Łupaszki, Inki, Zagończyka, Szarego, księdza Gurgacza, Zapory i wielu, wielu innych – rycerzy dobra. Ale też pamiętamy, że walczyli oni ze złem, które nie powstałoby bez złych ludzi. Walczyli z systemem, którego symbolem stały się takie nazwiska jak Bierut, Moczar, Różański, Fejgin, Morel, Wolińska, Brystygier. I niestety komuniści nie doczekali się swojej Norynbergi, tak jak doczekali się jej narodowi socjaliści niemieccy. Ale po latach wiemy, że zwycięstwo, ta symboliczna Norymberga nadeszła, bo dzisiaj młode pokolenie odnalazło w Żołnierzach Niezłomnych swój kodeks wartości, swoje źródło siły i wzór do postępowania – zwyciężyli Niezłomni” – akcentował Jan Józef Kasprzyk.

PAP/RIRM

drukuj