fot. PAP/Tomasz Gzell

Medale „Pro Patria” dla harcerzy zaangażowanych w obchody bitwy o Monte Cassino

Sześcioro harcerzy z ZHP i ZHR, zaangażowanych w obchody 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino, odznaczonych zostało przez szefa Urzędu ds. Kombatantów Jana J. Kasprzyka Medalem „Pro Patria” w „uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny”.

Podczas poniedziałkowego spotkania podsumowującego obchody 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino, które odbyły się w maju w Republice Włoskiej, medale otrzymali: hm. Karol Gzyl, hm. Michał Markowicz, hm. Dorota Kołakowska, hm. Tomasz Kujaczyński, hm. Tomasz Fliszkiewicz oraz phm. Katarzyna Roguszewska.

„Medale, które miałem zaszczyt wręczyć, to wyraz naszej wdzięczności dla młodego pokolenia, które państwo reprezentują. To wyraz naszej wdzięczności dla polskich harcerzy ze wszystkich organizacji harcerskich za to, że wypełniliście tak wspaniale wolę i testament żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Bo każdy z nas pamięta o tym przesłaniu, tym testamencie i tym w zasadzie rozkazie, jaki w 1969 r. wypowiedział gen. Władysław Anders przekazując opiekę nad tą wspaniałą nekropolią, symbolem chwały i dumy polskiego oręża, jaką jest Monte Cassino i cmentarz tam się znajdujący pod opiekę polskich harcerzy” – powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Jak zaznaczył, harcerze ten testament wypełniają każdego roku, ale w tym roku wypełnili go w sposób szczególny.

„Tegoroczne obchody na Monte Cassino nie miały chyba sobie równych w dotychczasowych dziejach. Miały wymiar międzynarodowy z uwagi na obecność prezydenta RP i po raz pierwszy prezydenta Republiki Włoskiej. Ale miały też wymiar międzypokoleniowy i to wasza zasługa. Zaciągnęliście warty przy grobach żołnierzy 2. Korpusu, którzy do Polski nie doszli, zginęli na Monte Cassino. Staliście ramię w ramię pomagając kombatantom, weteranom 2. Korpusu Polskiego, którzy z całego świata przybyli, by oddać hołd poległym kolegom. Za to bardzo wam dziękujemy (…) ale też prosimy, aby w kolejnych latach można było na was liczyć i wiem, że będzie można na was liczyć. Dziękuję wam, że mogliśmy wspólnie i tak bardzo godnie uczcić tych, którzy nie wahali się ponieść najwyższej ofiary, aby Polska była wolna i niepodległa” – mówił.

W imieniu wyróżnionych harcerzy z ZHP głos zabrał hm. Karol Gzyl, zastępca naczelniczki organizacji. Podkreślił on, że są takie daty i miejsca, gdzie po prostu trzeba być.

„Taką datą była 75. rocznica bitwy o Monte Cassino, a miejscem Wzgórze Cassino (…) Wszystkich nas tam ciągnęło to pragnienie, by podjąć służbę w miejscu i w czasie, który już się nie powtórzy. By raz jeszcze spotkać się z wami drodzy weterani, kombatanci, by raz jeszcze bezpośrednio od was odebrać tę lekcję najważniejszą – czym jest służba i jak tę służbę pełnić. Dla tych najmłodszych to było uzmysłowienie, że są częścią tej wielkiej opowieści o Polsce, o naszej historii, ale też o naszym jutrze. Monte Cassino dało nam lekcję służby i braterstwa. Panie ministrze będziemy dalej wierni przesłaniu żołnierzy Armii gen. Andersa” – powiedział.

Naczelnik Harcerzy ZHR hm. Michał Markowicz wspominając rotę przyrzeczenia harcerskiego „Bogu i Polsce” przyznał, że nie wyobrażał sobie, żeby mogło ich zabraknąć na 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

„I tak jak kombatanci ubogacali ten wyjazd, tak my mogliśmy z tego czerpać czując się jednostką w tej sztafecie pokoleń przekazującej wartości oręża polskiego żołnierza. Tak pełniąc tę honorową wartę przy grobach poległych mogliśmy wynieść w sercach prawdziwą służbę. Dzięki temu każdy z nas wrócił ubogacony, a to przesłanie będziemy nieść przekazując kolejnym pokoleniom” – zaakcentował.

PAP/RIRM

drukuj