fot. PAP/Leszek Szymański

Włochy: trwają obchody 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino

W ramach obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino we włoskim mieście Cassino polska delegacja złożyła wieńce przed pomnikiem generała Władysława Andersa. To jeden z punktów uroczystości.

W ceremonii złożenia kwiatów uczestniczyli m.in. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, senator Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa oraz harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego.

We Włoszech z patriotyczną pielgrzymką przebywają także weterani Armii Andersa. Głównym celem pobytu polskiej delegacji wraz z weteranami w tym kraju jest oddanie hołdu naszym żołnierzom walczącym na Monte Cassino – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Jest z nami 32 weteranów 2. Korpusu Polskiego. Przybyli oni do Włoch z wszystkich zakątków Polski i świata. Są kombatanci z Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii oraz Stanów Zjednoczonych. To dla nich bardzo ważne, że mogą raz w roku uczestniczyć w uroczystościach i pochylić się nad grobami swoich kolegów, a także połączyć się z nami ogromnym węzłem pamięci i wdzięczności, wobec tych, którzy oddali życie za Ojczyznę – wskazał Jan Józef Kasprzyk.

Polska delegacja złożyła dziś także wieńce przed pomnikiem 3. Dywizji Strzelców Karpackich na wzgórzu 593. Główne obchody 75. rocznicy Bitwy o Monte Cassino odbędą się jutro na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Przybędą na nie m.in. polska para prezydencka oraz Sergio Mattarella, prezydent Włoch.

Monte Cassino było w czasie II wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 r. po zaciętych walkach zdobył je 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

RIRM


Uroczystości 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino z udziałem polskiej delegacji – fot. PAP/Leszek Szymański.

drukuj