fot. PAP/EPA

Szczyt Włochy-Afryka w Rzymie: przyszłość Europy zależy od Afryki

Przyszłość Włoch i Unii Europejskiej zależy nieuchronnie od Afryki – powiedziała premier Giorgia Meloni otwierając w Rzymie szczyt Włochy-Afryka. Udział w nim biorą przywódcy instytucji UE i delegacje 46 krajów afrykańskich, wśród nich 25 szefów państw i rządów.

Do siedziby Senatu, Palazzo Madama, przybyli też przedstawiciele 25 międzynarodowych organizacji, w tym Unii Afrykańskiej. To pierwsza międzynarodowa inicjatywa od chwili objęcia przez Włochy 1 stycznia przywództwa w G7.

W inauguracyjnym przemówieniu premier Meloni mówiła: „Włochy, Europa, UE i cały świat nie mogą rozważać swej przyszłości bez wzięcia pod uwagę Afryki. Nasza przyszłość zależy nieuchronnie od przyszłości kontynentu afrykańskiego”.

Szefowa rządu zapewniła, że kontynent ten będzie miał „honorowe miejsce” w agendzie włoskiego przewodnictwa w G7.

„Możliwe jest zapisanie nowego rozdziału w naszych relacjach, opartego na współpracy na równych prawach, dalekiej od grabieżczych pokus i dobroczynnego podejścia” – dodała.

Jako podstawę współpracy Meloni wskazała promowany przez jej rząd tzw. Plan Mattei, przyjęty przez obie izby parlamentu. Jego celem jest strategiczne partnerstwo, także gospodarcze, z państwami Afryki i rozwiązanie problemów, leżących u podstaw masowej migracji.

Patronem projektu jest przedsiębiorca i polityk Enrico Mattei (1906-1962), założyciel koncernu energetycznego ENI, zaangażowany we współpracę z krajami afrykańskimi.

Plan przewiduje między innymi partnerstwo energetyczne, gospodarcze wsparcie dla krajów tego kontynentu w zamian za kontrolę migracji; a to ma też pomóc zgodnie z zamierzeniami rządu w walce z gangami przemytników migrantów. Kolejne sektory działań to rolnictwo, edukacja i zdrowie.

Włochy chcą zaangażować w ten plan UE i stąd obecność na rzymskich obradach szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz przewodniczących Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego – Charles’a Michela i Roberty Metsoli.

Włoska premier zapowiedziała w swoim wystąpieniu przeznaczenie na ten plan 5,5 miliarda euro.

Ogłosiła następnie takie inicjatywy, jak ośrodek kształcenia ekspertów w dziedzinie energii odnawialnej w Maroku, projekty edukacyjne w Tunezji, inicjatywy dotyczące służby zdrowia na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz inne w Algierii, Mozambiku, Egipcie, Kongo, Etiopii i Kenii.

Szefowa KE, Ursula von der Leyen, wyraziła przekonanie, że rządowy włoski plan umacnia partnerstwo w Afryką.

„Interesy i losy Afryki oraz Europy są bardziej złączone niż kiedykolwiek wcześniej” – oceniła.

Ursula Von der Leyen położyła nacisk na konieczność walki z przemytnikami migrantów.

„Trzeba położyć kres temu straszliwemu handlowi i jednocześnie stworzyć legalne drogi alternatywne dla szlaków śmierci” – mówiła.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl