fot. PAP/Tomasz Gzell

J.J.Kasprzyk: Stanisław Likiernik bez reszty poświęcał się sprawie niepodległości

Stanisław Likiernik bez reszty poświęcał się sprawie niepodległości w czasie największej próby, II wojny światowej – mówił w poniedziałek szef UdsKiOR Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości pogrzebowych żołnierza Kedywu Armii Krajowej i powstańca warszawskiego.

Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że zgromadzonych na uroczystości pogrzebowej Stanisława Likiernika łączy „ogromne uczucie wdzięczności za świadectwo życia pułkownika; za to, że zawsze był wierny niepodległej Rzeczpospolitej”.

„Wychowany w wolnej Polsce, ukształtowany w II Rzeczpospolitej wiedział, że niepodległość, suwerenność jest największym darem, jaki otrzymują państwa i narody. Dlatego bez reszty poświęcał się sprawie niepodległości w czasie największej próby, II wojny światowej” – mówił o zmarłym szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jak zaznaczył, Stanisław Likiernik był i będzie dla kolejnych pokoleń „wzorem bezinteresownej służby Rzeczpospolitej, służby, w której nie zadaje się pytań +po co? dlaczego? za ile?+”, i – jak dodał – pozostanie „wzorem niedościgłym”.

„Możemy dziś ślubować panu, panie pułkowniku, że te wartości, którym pan był wierny, będziemy chcieli przenieść i przekazać następnym pokoleniom” – powiedział szef urzędu.

Stanisław Likiernik zmarł 17 kwietnia 2018 r. w szpitalu w Wersalu we Francji. Był jednym z dwóch pierwowzorów słynnego „Kolumba” – Stanisława Skiernika z powieści Romana Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20”. To jego wojenne doświadczenia złożyły się na literacką postać, która dała nazwę całemu pokoleniu, legendzie Polski Walczącej.

PAP/RIRM

drukuj