J. Gowin: Wspólna lista Zjednoczonej Prawicy w wyborach do sejmików

W wyborach do sejmików województw Porozumienie wystartuje wspólnie z PiS oraz Solidarną Polską, z listy Zjednoczonej Prawicy – poinformował szef partii Porozumienie Jarosław Gowin. Ocenił też, że Małgorzata Wasserman (PiS) zmierzy się w II turze wyborów na prezydenta Krakowa z Jackiem Majchrowskim.

„Do sejmiku wojewódzkiego już oficjalnie podjęliśmy decyzję o wspólnym starcie na listach Zjednoczonej Prawicy. Będzie to w Małopolsce, i wszędzie w kraju, wspólna lista Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia oraz Solidarnej Polski” – powiedział wicepremier Jarosław Gowin na poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie. Jak dodał, Porozumienie finalizuje też rozmowy związane ze wspólnymi listami do rad miasta.

Jarosław Gowin przypomniał, że ugrupowania tworzące Zjednoczoną Prawicę zdecydowały, że w Krakowie wystawią wspólnego kandydata w wyborach na prezydenta miasta posłankę PiS Małgorzatę Wassermann.

„Wszystko wskazuje na to, że także w innych miastach prezydenckich w Małopolsce, a więc w Tarnowie, Nowym Sączu, Oświęcimiu Zjednoczona Prawica wystawi wspólnych kandydatów” – powiedział wicepremier. Jak dodał, nazwiska kandydatów na prezydentów w małopolskich miastach mogą zostać ogłoszone jeszcze w tym tygodniu.

Według Gowina w Krakowie będą dwie tury wyborów prezydenckich. Jego zdaniem w drugiej turze o fotel prezydenta miasta powalczy wspólna kandydatka Zjednoczonej Prawicy Małgorzata Wassermann i obecny prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Wicepremier zapowiedział, że Zjednoczona Prawica będzie wspierać Wassermann w kampanii wyborczej, a on sam będzie zabiegał o poparcie dla niej jak najszerszych kręgów świata akademickiego, zwłaszcza studenckiego. Ponieważ – jak dodał – „w Krakowie trzeba postawić na młodego kandydata, młodego prezydenta”.

Jarosław Gowin zauważył, że Jacek Majchrowski nigdy jeszcze nie wygrał w pierwszej turze wyborów. Jego zdaniem w tych wyborach będą dwie tury.

„Wierzę, że rozstrzygną o wyborze przyszłego prezydenta ci, którzy ponad podziałami partyjnymi, ideologicznym opowiedzą się za pewną wizją rozwoju Krakowa, którą po formalnym ogłoszeniu wyborów przedstawi pani poseł Wasserman” – powiedział wicepremier.

W oceni Gowina dalsze rządy Majchrowskiego będą oznaczały stagnację. Małgorzata Wassermann – mówił wicepremier – ma „świeże spojrzenie, niezwykłe kompetencje, osiągnięcia w roli prawnika”.

Minister nauki był też pytany o brak wspólnej listy opozycji w wyborach prezydenckich w Krakowie. Wyraził zdziwienie, że „jest jeszcze ktokolwiek w Krakowie, kto wierzy w ustalenia zawierane przez prezydenta Majchrowskiego, który nie pierwszy i nie ostatni raz wystawił swoich partnerów do wiatru”. Majchrowski nie zamierza startować z listy PO, ale jako kandydat niezależny.

Zdaniem Gowina Platforma Obywatelska jest w trudnym położeniu i jeśli chce liczyć na dobre wyniki w wyborach do rady miasta, do sejmiku wojewódzkiego, to musi wystawić swojego kandydata, albo mieć kandydata wspólnego z Nowoczesną. Wicepremier dodał, że nie dziwiłoby go, gdyby wspólnym kandydatem opozycji na prezydenta Krakowa był senator Bogdan Klich (PO).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl