Warszawa: patriotyczna gra komunikacyjna szlakiem Armii Krajowej

Przybliżenie historii Armii Krajowej oraz opowiedzenie o losach Warszawy podczas okupacji – to cele gry patriotycznej gry komunikacyjnej, która rozpoczęła się w czwartek w Warszawie. Zadaniem jej uczestników będzie podróżowanie komunikacją miejską do Miejsc Pamięci.

Jak wyjaśnił na czwartkowym briefingu Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, patriotyczna gra komunikacyjna przybliżająca historię Armii Krajowej i losy Warszawy podczas okupacji, jest rozwinięciem akcji podjętej kilka lat temu przez tę organizację.

Zaczęliśmy od umieszczenia pamiątkowych tabliczek na grobach powstańców. Następnie zmieniliśmy kierunek i postanowiliśmy umieszczać tabliczki na miejscach pamięci dotyczących działań Armii Krajowej oraz Polskiego Państwa Podziemnego. Pierwszym takim punktem był budynek PAST-y” – tłumaczył.

W sumie w mieście rozmieszczono już 243 tabliczki pamiątkowe. Dzięki współpracy Zarządu Transportu Miejskiego i za zgodą miasta postanowiliśmy w tym roku wprowadzić grę patriotyczną. Na terenie Warszawy wspólnie wybraliśmy 50 obiektów, miejsc pamięci, do których należy dotrzeć. Tam uczestnicy gry mają za zadanie przy pomocy aplikacji w swoich smartfonach zeskanować kody QR i odpowiedzieć na pytania. Między graczami, którzy zbiorą najwięcej punktów zostaną rozdane nagrody” – dodał.

Aby wziąć udział w grze należy się zarejestrować na stronie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a następnie na swoim urządzeniu mobilnym – smartfonie lub tablecie z dostępem do internetu, z zainstalowaną aplikacją do odczytywania kodów QR – wybrać miejsca pamięci do odwiedzenia. Na wycieczkę należy udać się środkami komunikacji miejskiej – autobusem, tramwajem lub metrem. Na początku podróży uczestnicy powinni zeskanować kody QR w miejscach rozpoczęcia wycieczki, podobnie jak w miejscach jej zakończenia. Zeskanowane powinny zostać także kody QR w miejscach pamięci.

Po odczytaniu ich uczestnicy gry będą musieli odpowiedzieć na pytania związane z danym miejscem oraz będą mogli wysłuchać nagrań – w języku polskim i angielskim – na temat historii konkretnego miejsca. W chwili, gdy gracze odwiedzą już wszystkich 50 punktów konkursowych, ich zadaniem będzie rozwiązanie testu z historii przedsiębiorstwa Tramwaje i Autobusy m.st. Warszawy podczas II wojny światowej oraz konspiracyjnej działalności jego pracowników.

Na liście miejsc pamięci do odwiedzenia znalazły się m.in. tablica upamiętniająca podpisanie rozkazu rozpoczęcia powstania warszawskiego przy ul. Filtrowej, pomnik „Reduta Bródnowska” na Targówku oraz kwatera Batalionu Harcerskiego Armii Krajowej „Zośka” na wojskowych Powązkach.

Organizatorami gry są Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego oraz Zarząd Transportu Miejskiego.

Zawody potrwają do 30 listopada.

PAP/RIRM

drukuj