Pieniężno: Rosjanie obchodzili rocznicę śmierci gen. Czerniachowskiego

Ambasada rosyjska zorganizowała w Pieniężnie obchody 71 rocznicy śmierci gen. Iwana Czerniachowskiego. Uroczystości odbyły się przy przeznaczonym do rozbiórki pomniku sowieckiego dowódcy odpowiedzialnego za likwidację Armii Krajowej na Wileńszczyźnie.

W obchodach uczestniczył ambasador Siergiej Andriejew i inni przedstawiciele służb dyplomatycznych Federacji Rosyjskiej w Polsce, oficjalna delegacja władz pobliskiego obwodu kaliningradzkiego i dziennikarze z Rosji.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, zwraca uwagę, że rosyjska propaganda najpewniej wykorzysta te uroczystości by uderzyć w Polaków.

– Rosyjska propaganda państwowa wykorzystuje każdy element, który tylko jej się przyda, do tego, aby wykazywać, że to Polacy są niewdzięczni Rosjanom, że to Polacy nie chcą pamiętać o ofierze krwi wieluset tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli przeganiając z Polski Niemców. Ja specjalnie mówię „przeganiając”, bo to nie było żadne wyzwolenie, tylko de facto zastąpienie jednej okupacji drugą okupacją. My szanujemy groby tych żołnierzy, my dbamy o ich cmentarze. Natomiast nie pozwolimy sobie – i obojętne, co na ten temat będą sądzić Rosjanie – aby na Polskiej ziemi w dalszym ciągu pozostawały pomniki sławiące imperialną Armię Czerwoną – podkreśla dr Jerzy Bukowski.

Metalowe popiersie gen. Iwana Czerniachowskiego i upamiętniające go napisy usunięto z pomnika we wrześniu ubiegłego roku, na polecenie władz miejskich Pieniężna.

Pozostała jedynie pusta betonowa kolumna i cokół z płaskorzeźbami czerwonoarmistów. Teren jest ogrodzony siatką ze względu na niedokończone prace rozbiórkowe.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj