fot. PAP/EPA

Kanclerz Niemiec: Zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy im system SWIFT

Wspólnie z partnerami z Unii Europejskiej zdecydowaliśmy wczoraj, że zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy im system SWIFT (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) – powiedział w niedzielę w Bundestagu kanclerz Niemiec Olaf Scholz. W wystąpieniu podczas specjalnej sesji przypomniał, że Niemcy zdecydowały się przekazać Ukrainie broń z zapasów Bundeswehry.

Olaf Scholz mówił m.in. o kompleksowym pakiecie sankcji, który przygotowały Niemcy, USA i inne kraje zachodnie. Podkreślił, że w sobotę Niemcy zdecydowały się przekazać Ukrainie broń z zapasów Bundeswehry.

„Nie może być innej odpowiedzi na agresję Władimira Putina” – powiedział Olaf Scholz, który otrzymał wiele oklasków od deputowanych.

„Musimy wesprzeć Ukrainę w jej rozpaczliwej sytuacji. W dłuższej perspektywie bezpieczeństwo w Europie nie jest możliwe bez Rosji, ale w dającej się przewidzieć przyszłości Władimir Putin zagraża temu bezpieczeństwu” – stwierdził kanclerz.

Olaf Scholz odniósł się do kompleksowego pakietu sankcji, który przygotowały Niemcy, USA i inne kraje zachodnie. Zgodzono się między innymi na wyłączenie kilku rosyjskich instytucji finansowych ze SWIFT (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej).

„Wspólnie z przywódcami państw Unii Europejskiej przygotowaliśmy pakiet sankcji o dotychczas nieznanej skali. Dla rządu niemieckiego ważne jest również to, aby sankcje wobec Rosji uderzyły przede wszystkim w rządzących, a nie w ludność” – zaznaczył kanclerz.

„Zastrzegamy sobie dalsze sankcje – bez żadnych zakazów myślenia” – powiedział Olaf Scholz.

„Nie oszukujmy się: Władimir Putin nie zmieni swojego kursu z dnia na dzień. Wkrótce jednak przywódcy rosyjscy poczują, jak wysoką cenę płacą. Wojna jest katastrofą dla Ukrainy, ale wojna okaże się również katastrofą dla Rosji” – mówił.

Zaznaczył, że trzeba zapobiec rozprzestrzenianiu się wojny na inne kraje.

„Bez względu na to, czy jest to możliwe, czy nie, pozostajemy wierni naszemu obowiązkowi wspierania NATO (Sojusz Północnoatlantycki). Władimir Putin nie powinien lekceważyć naszej determinacji” – powiedział.

Według kanclerza, aby zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu ziemnego, w Niemczech zostaną szybko wybudowane dwa terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG). Wymienił jako lokalizacje Brunsbuettel i Wilhelmshaven. Ponadto planowane jest utworzenie rezerwy węgla i gazu.

Olaf Scholz powiedział, że myśli także o członkach Unii Europejskiej i NATO (Sojuszu Północnoatlantyckiego) na Wschodzie.

„Podtrzymujemy nasze zobowiązanie do sojuszu bez żadnych wątpliwości i zastrzeżeń, ponieważ musimy zapobiec rozprzestrzenianiu się wojny Władimira Putina na inne kraje. Władimir Putin nie powinien wątpić w naszą determinację. Niemcy i NATO (Sojusz Północnoatlantycki) będą bronić każdego metra kwadratowego” – oświadczył.

W tym kontekście zapowiedział utworzenie nowego specjalnego funduszu dla Bundeswehry w wysokości 100 mld euro, który ma pomóc w dostosowaniu armii do nowoczesnych standardów.

„Wykorzystamy te środki na niezbędne inwestycje i projekty zbrojeniowe. Od tej pory – rok po roku – będziemy inwestować w naszą obronność ponad dwa procent produktu krajowego brutto” – zapowiedział kanclerz.

Kanclerz wielokrotnie podkreślał, że jest to wojna Władimira Putina, a nie narodu rosyjskiego.

„Nie pozwolimy, aby ten konflikt doprowadził do otwarcia starych ran” – powiedział.

Olaf Scholz mówił też o spójności w Unii Europejskiej i o tym, że Niemcy mają szczęście należeć do sojuszy i aliansów.

„Ważne jest nie tylko pytanie, co można osiągnąć dla Niemiec. O wiele ważniejsze jest pytanie jaka decyzja jest najlepsza dla Unii Europejskiej” – mówił Olaf Scholz i podkreślił, że zawsze należy robić wszystko, aby wzmocnić spójność.

„Jestem przekonany, że nam się uda. Rzadko kiedy byliśmy tak zdeterminowani i tak zjednoczeni” – powiedział.

Ministerstwo transportu Niemiec poinformowało także, iż od niedzieli od godziny 15.00 niemiecka przestrzeń powietrzna będzie zamknięta dla rosyjskich samolotów i linii.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl