fot. flickr.com

Kandydaci w wyborach do PE dyskutowali o gospodarce unijnej

O tym, czy obecna polityka Unii Europejskiej jest korzystna dla polskiej gospodarki, dyskutowali przedstawiciele części komitetów startujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W debacie wzięli udział przedstawiciele Konfederacji, Zjednoczonej Prawicy, Wiosny Roberta Biedronia oraz Kukiz’15. Do debaty została zaproszona także Koalicja Europejska, jednak żaden z przedstawicieli komitetu nie zdecydował się stanąć do dyskusji.

Jednym z najistotniejszych pytań postawionych w czasie debaty było to dotyczące wejścia Polski do strefy euro. Europoseł Ryszard Czarnecki, reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość, zaznaczył, że jest zwolennikiem ,,możliwie długiego odwlekania przyjęcia wspólnej waluty”.

– Nie możemy się spieszyć. To nie jest kwestia najbliższej dekady. Musimy patrzeć na płace Polaków oraz parametry ekonomiczne. […]Powinniśmy podejść do tego racjonalnie i zdroworozsądkowo – podkreślił Ryszard Czarnecki.

Z kolei stanowisko Konfederacji KORWIN Liroy Braun Narodowcy jest w sprawie euro jasne: Polska nigdy nie powinna przystąpić do unii walutowej – własna waluta to suwerenność – podkreślił Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji do PE.

– Cała refleksja ekonomiczna, która wynika z kryzysu strefy euro jest taka, że nie spełnia ona warunków, które ekonomiści określili wiele lat temu, czyli nie jest optymalnym obszarem walutowym. W związku z tym argumenty o nieprzystępowanie do strefy euro nie są tymczasowe, ale fundamentalne. Strefa euro jest źle skonstruowana – zaznaczył Krzysztof Bosak.

Kolejny temat, jaki poruszyli uczestnicy debaty to unijna polityka klimatyczna. Partia Wiosna po raz kolejny zadeklarowała potrzebę likwidacji kopalni węgla w Polsce do 2035 roku. Według Kukiz’15 należy prowadzić politykę pragmatyczną, a nie ideologiczną. Konfederacja krytycznie oceniła, że obecna polityka klimatyczna UE jest kreowana przez ideologiczną lewicę. Z kolei PiS podkreśliło wagę polskiego węgla, przy jednoczesnej potrzebie rozwijania Odnawialnych Źródeł Energii.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj