fot. Mirosław Politowski

Porozumienie Jarosława Gowina chce startować z list Zjednoczonej Prawicy

Partia Porozumienie w wyborach samorządowych w niektórych miastach zaproponuje kandydatów na prezydentów. Będą to wspólni kandydaci obozu Zjednoczonej Prawicy – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin, lider Porozumienia.

Na konferencji w Lublinie wicepremier powiedział, że chce na przykład, aby wspólnym kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta w Chełmie był Jakub Banaszek – obecnie doradca ministra zdrowia.

Kandydat na prezydenta Lublina ma być uzgodniony z PiS. Otwarta jest natomiast – według Jarosława Gowina – sprawa poparcia dla prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka. Jest on bezpartyjnym członkiem rady samorządowej przy Porozumieniu.

Lider Porozumienia wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że partia intensywnie przygotowuje się do wyborów samorządowych.

– W wyborach do sejmiku wojewódzkiego chcemy startować z list Zjednoczonej Prawicy więc ze wspólnych list Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia oraz Solidarnej Polski. Aby skoordynować działania na terenie całego województwa lubelskiego powołaliśmy nowy organ – radę regionalną. Na jej czele stanął znany samorządowiec, były wiceprezydent Lublina Zbigniew Wojciechowski. Jeżeli chodzi o niższe szczeble samorządu – rady powiatu, rady gmin – tak jak zapowiadaliśmy, tutaj decyzje będą autonomicznie podejmowane przez struktury regionalne Porozumienia – mówił Jarosław Gowin.

Wicepremier podkreślił, że w ciągu trzech tygodni do partii Porozumienie w Lubelskiem przyłączyło się około 150 osób, w tym wielu samorządowców.

Sejm uchwalił w piątek zmiany w ordynacji wyborczej, które zakładają m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczoną od wyborów samorządowych w 2018 r.

Podczas konferencji w Lublinie senator Andrzej Stanisławek z Porozumienia zapowiedział starania o wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego, podczas prac nad ustawą w Senacie.

RIRM

drukuj