Włochy – Uroczystości w 71. rocznicę zakończenia bitwy na Monte Cassino

Na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino odbyły się dziś uroczystości upamiętniające 71. rocznicę bitwy stoczonej przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. W ceremonii uczestniczyli też przedstawiciele lokalnych włoskich władz.

W rocznicowych uroczystościach i Mszy św. na polskim cmentarzu udział wzięła delegacja ambasady RP w Rzymie z ambasadorem Tomaszem Orłowskim, przedstawiciele Polonii oraz władz miasta Cassino i pobliskich miejscowości Acquafondata, Piedimonte San Germano, San Vittore del Lazio.

W sobotę, w pierwszym dniu obchodów, w okolicznych miasteczkach złożono wieńce i kwiaty przy pomnikach 6. Pułku Pancernego im. Dzieci lwowskich i Korpusu generała Andersa, a także przy kapliczce w Acquafondata, gdzie znajdował się pierwszy cmentarz polskich żołnierzy.

Od roku, czyli od 70. rocznicy zakończenia bitwy o Monte Cassino, w pobliżu polskiego cmentarza otwarte jest Muzeum Pamięci 2. Korpusu, które upamiętnia wkład polskich żołnierzy w wyzwolenie Włoch, a zarazem służy promocji wiedzy o naszej historii. Opowiedziano tam o deportacji Polaków na Syberię, formowaniu 2. Korpusu, jego przejściu przez Bliski Wschód do Włoch i uchodźctwie w latach powojennych.

Fragment wystawy przybliża też, zwłaszcza dzieciom, historię słynnego niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył polskim żołnierzom.

Z inicjatywą utworzenia muzeum wystąpił Związek Polaków we Włoszech, ponieważ – jak podkreślano – cmentarz na wzgórzu odwiedzany jest nie tylko przez Polaków, lecz również przez turystów z całego świata, przybywających do tamtejszego opactwa benedyktynów. Większość cudzoziemców nie wiedziała dotychczas, dlaczego znajduje się tam cmentarz polskich żołnierzy. Teraz masowo odwiedzają to miejsce. Pełni też ono funkcję edukacyjną dla Polaków odwiedzających Monte Cassino.

Autorem projektu placówki jest architekt Pietro Rogacień, syn żołnierza 2. Korpusu i uczestnika bitwy o Monte Cassino. Strukturę tę zbudowano z lokalnego kamienia tak, by była zharmonizowana z całym otoczeniem i architekturą cmentarza.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl