Raport: 60 proc. Włochów nieufnych wobec imigrantów

60 proc. Włochów jest nieufnych wobec imigrantów i uważa ich obecność za ciężar oraz potencjalne zagrożenie, również terrorystyczne – wynika z sondażu przedstawionego w Rzymie. Ok. 7 proc. mieszkańców Włoch deklaruje wrogość wobec przybyszów.

17 proc. Włochów jest otwartych wobec imigrantów, żywi wobec nich pozytywne uczucia i deklaruje przyjaźń. Obojętność wobec nich wyraża prawie 16 proc. ankietowanych.

Wyniki te zaprezentowano w raporcie sporządzonym przez włoską parlamentarną komisję noszącą imię Jo Cox, brytyjskiej deputowanej zamordowanej w czerwcu 2016 r. Komisja przy włoskiej Izbie Deputowanych analizuje kwestie związane z nietolerancją, ksenofobią i rasizmem.

W analizie sondażu zawartego w tym raporcie podkreśla się, że 60 proc. Włochów twierdzi, iż dzielnica ulega „degradacji”, gdy mieszka w niej wielu imigrantów, a ich obecność sprzyja szerzeniu się przestępczości i zagrożenia terroryzmem.

70 proc. Włochów przyznało, że nie chciałoby, aby imigranci byli ich sąsiadami. 22 proc. podkreśliło zaś, że są gotowi ich zaakceptować, jeśli będą zachowywać się w odpowiedni sposób.

W raporcie odnotowano też, że 40 proc. ankietowanych uważa, iż praktyki religijne muzułmanów mogą zagrażać stylowi życia we Włoszech. Tyle samo oświadczyło, że nie chciałoby, by w pobliżu ich domu był meczet.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl