fot. Irish Defence Forces

Raport: 60 proc. Włochów nieufnych wobec imigrantów

60 proc. Włochów jest nieufnych wobec imigrantów i uważa ich obecność za ciężar oraz potencjalne zagrożenie, również terrorystyczne – wynika z sondażu przedstawionego w Rzymie. Ok. 7 proc. mieszkańców Włoch deklaruje wrogość wobec przybyszów.

17 proc. Włochów jest otwartych wobec imigrantów, żywi wobec nich pozytywne uczucia i deklaruje przyjaźń. Obojętność wobec nich wyraża prawie 16 proc. ankietowanych.

Wyniki te zaprezentowano w raporcie sporządzonym przez włoską parlamentarną komisję noszącą imię Jo Cox, brytyjskiej deputowanej zamordowanej w czerwcu 2016 r. Komisja przy włoskiej Izbie Deputowanych analizuje kwestie związane z nietolerancją, ksenofobią i rasizmem.

W analizie sondażu zawartego w tym raporcie podkreśla się, że 60 proc. Włochów twierdzi, iż dzielnica ulega „degradacji”, gdy mieszka w niej wielu imigrantów, a ich obecność sprzyja szerzeniu się przestępczości i zagrożenia terroryzmem.

70 proc. Włochów przyznało, że nie chciałoby, aby imigranci byli ich sąsiadami. 22 proc. podkreśliło zaś, że są gotowi ich zaakceptować, jeśli będą zachowywać się w odpowiedni sposób.

W raporcie odnotowano też, że 40 proc. ankietowanych uważa, iż praktyki religijne muzułmanów mogą zagrażać stylowi życia we Włoszech. Tyle samo oświadczyło, że nie chciałoby, by w pobliżu ich domu był meczet.

PAP/RIRM

drukuj