PE: debata ws. reformy unijnej polityki azylowej

W Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat zaproponowanej przez Komisję Europejską reformy unijnej polityki azylowej. Komisja zaproponowała wprowadzenie stałego systemu rozdzielania uchodźców między kraje unijne.

Mechanizm przewiduje, że jeśli do jakiegoś kraju napłynie o połowę większa liczba uchodźców niż ustalony z góry próg, to automatycznie nowi uchodźcy będą rozsyłani do innych państw unijnych według nowego systemu relokacji.

Kraje będą jednak mogły odstąpić od udziału w relokacji na rok, ale w zamian muszą zapłacić 250 tys. euro za każdego uchodźcę, którego nie przyjmą. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestują państwa Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polska.

Europoseł PiS Stanisław Ożóg mówi, że Polska jest przeciwna próbie narzucenia krajom unijnym rozwiązania prawnego, które ogranicza ich suwerenność.

– Nie możemy się zgodzić na to, aby kolejny raz dokonano odebrania prawa narodowego krajom Unii Europejskiej i narzucano politykę azylową. Jest to domena narodów i będziemy prezentować takie stanowisko. Nie możemy się godzić na poprawianie traktatów w tym zakresie, żeby te kraje, takie jak Polska, które uważają nieco inaczej, aniżeli Niemcy, którzy wywołali problemy na własne żądanie, godziły się na płacenie za emigranta, czy uchodźcę, 250 tys. euro na rzecz państwa, które tych ludzi będzie przyjmować – akcentuje europoseł Stanisław Ożóg.              

Rząd PO – PSL zgodził się na przyjęcie do Polski prawie 7 tys. uchodźców. Jak informuje MSWiA proces relokacji uchodźców z terytorium Włoch został anulowany.

Przedstawiciele resortu swoja decyzję tłumaczą niemożnością należytego przeprowadzenia procedur sprawdzających osób, które miały przybyć do naszego kraju.

RIRM

drukuj