Dziewięć państw UE podpisało list do szefa KE ws. Nord Stream II

Dziewięć państw Unii Europejskiej napisało do szefa Komisji Europejskiej ws. Nord Stream II – poinformowała premier Beata Szydło po zakończonym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Sygnatariuszami listu są kraje należące do Grupy Wyszehradzkiej, a także  Łotwa, Litwa, Estonia, Rumunia i Chorwacja. W dokumencie przekonują, że projekt Nord Stream II zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy. Podnoszą, że potrzebna jest szczegółowa analiza prawna inwestycji.

– Zwracamy uwagę na to, że nie jest inwestycja, która ma wymiar ekonomiczny. Zwracamy uwagę na to, że ona jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego w Europie – wyjaśnia premier Beata Szydło.

Poseł Maks Kraczkowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, podkreśla, że polski rząd od początku działa aktywnie, by powstrzymać budowę II magistrali.

– Polska wypełniła tutaj rolę w pewnym sensie „budzika”, który obudził prezydentów państw regionu – polityków państw regionu – wskazując, że jednak należy, oprócz poprawności politycznej i bezwzględnego przyjmowania wszelkich europejskich pomysłów, kierować się przede wszystkim interesem bezpieczeństwa energetycznego, a także interesem bezpieczeństwa poszczególnych państw narodowych – wskazuje poseł.

Nord Stream II to projekt nowej dwu nitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Na początku września 2015 r. przedstawiciele rosyjskiego Gazpromu, a także m.in. niemieckich, brytyjskich i austriackich firm podpisali porozumienie ws. budowy gazociągu.

RIRM

drukuj