Ministrowie obrony i spraw zagranicznych Polski oraz Wielkiej Brytanii spotkali się po raz szósty w formule tzw. kwadrygi

Po raz szósty w formule tzw. kwadrygi spotkali się ministrowie obrony i spraw zagranicznych Polski oraz Wielkiej Brytanii. Jednym z celów obrad było omówienie priorytetów przed zbliżającym się w lipcu szczytem NATO w Brukseli.

Przedstawiciele państw poczynili szereg konsultacji dotyczących współpracy pomiędzy krajami.

– Rozmawialiśmy na temat relacji polsko-brytyjskich zarówno w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i o naszych relacjach bilateralnych. One układają się w sposób wzorowy. To są bardzo ścisłe kontakty związane z naszą współpracą – zaznaczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Politycy podjęli także temat obronności i wspólnego bezpieczeństwa.

– Chcemy zobaczyć, co możemy zrobić więcej. Jesteśmy dwoma narodami, które walczyły ramię w ramię współpracując na rzecz bezpieczeństwa i dobrobytu. Dlatego w przyszłości będziemy zastanawiać się, co możemy jeszcze zrobić, w jaki sposób nasze siły zbrojne mogą prowadzić wspólne ćwiczenia. Gdy Polska przejmie kierownictwo Grupy Specjalnej ds. Bardzo Wysokiej Gotowości NATO, będziemy ją wspierać, tak jak ona wspierała nas – podkreślił brytyjski minister obrony Gavin Williamson. Spotkanie kwadrygi to także okazja do omówienia działań w ramach Procesu Berlińskiego. Celem tej inicjatywy jest wsparcie krajów Bałkanów Zachodnich, które chcą przystąpić do Unii Europejskiej. Taką pomoc gotowi są zaoferować przedstawiciele Polski i Wielkiej Brytanii – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

– Dużą uwagę poświęciliśmy państwom Bałkanów Zachodnich, także w ramach przygotowań do szczytu Procesu Berlińskiego w latach 2018 i 2019. Omówiliśmy potencjalne, wspólne zaangażowanie w tym regionie – podkreślił Jacek Czaputowicz.

Mariusz Błaszczak wskazał, że to dzięki wspólnej historii Polska i Wielka Brytania od zawsze mówią jednym głosem.

– Współpraca polskich lotników z lotnikami brytyjskimi obrosła legendami. Wszyscy w Polsce znają dzieje Dywizjonu 303. (…) Znamienne są słowa ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, który powiedział, że „nigdy w historii tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu – mówił minister obrony narodowej.

Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson zabrał także głos w sprawie reformy sądownictwa w Polsce.

– Wielka Brytania przywiązuje ogromną wagę do wolnego i niezależnego sądownictwa, ale przywiązujemy także wielką wagę do prawa krajów do podejmowania własnych demokratycznych decyzji. Mam więc nadzieję, że rozmowy, które odbywają się w Brukseli, przyniosą pozytywne rezultaty dzięki dobrej woli po obu stronach – powiedział Boris Johnson. Relacje pomiędzy Polską i Wielką Brytanią, jak podkreślali politycy, są ścisłe i bliskie. To stanowi dobry fundament do prowadzenia dalszych, wspólnych działań.

TV Trwam News/RIRM

drukuj