Rzeszów: Młodzież Wszechpolska przeciw darmowym biletom tylko dla studentów z zagranicy

Młodzież Wszechpolska sprzeciwia się uchwale radnych Rzeszowa o darmowej komunikacji miejskiej tylko dla studentów z zagranicy. Organizacja uważa, że to dyskryminacja Polaków.

Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej zapowiadają na poniedziałek pikietę pod ratuszem.

Kilka dni temu rada miasta przyjęła uchwałę, że studenci spoza Polski, którzy uczą się w stolicy Podkarpacia, będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Głosujący za uchwałą radni uznali, że dzięki temu przyciągną obcokrajowców do studiowania w Rzeszowie i będzie to czynnik promujący miasto.

Aby skorzystać z darmowych przejazdów, konieczne będzie wyrobienie Rzeszowskiej Karty Miejskiej, w której będzie zapisana funkcja bezpłatnych przejazdów. Weryfikacja zagranicznych studentów będzie się odbywała na podstawie wykazu, który przekażą rzeszowskie uczelnie. Darmowe przejazdy będą obowiązywały od lipca br.

Ratusz szacuje, że upoważnionych do korzystania z bezpłatnego przejazdu będzie około 2 tys. studentów. Głównie to obywatele Ukrainy, Kazachstanu, Białorusi, Turcji i Indii.

Ustawa ta jest dyskryminująca dla obywateli Polski, którzy jako jedyni są wyłączeni z jej pozytywnych skutków. Warto zadać sobie pytanie, kogo reprezentowali radni, przyjmując tę uchwałę, i czy w pierwszej kolejności nie powinni myśleć o obywatelach polskich, którzy są gospodarzami w tym kraju, w tym mieście, i którzy płacą diety radnym” – mówił na piątkowej konferencji prasowej Marcin Kowalski, szef podkarpackich struktur Młodzieży Wszechpolskiej.

Mateusz Lewicki z MW na Podkarpaciu zauważył, że uchwała wywołała oburzenie, nie tylko polskich studentów w Rzeszowie, ale niemal w całym kraju.

W poniedziałek MW organizuje pod rzeszowskim ratuszem pikietę. Lewicki ocenił, że będzie duża frekwencja – oczekuje przede wszystkim wielu studentów.

Jest to protest wymierzony konkretnie w tę uchwałę. Będziemy się domagać albo tego, żeby ją zniesiono, albo żeby rozszerzyć darmową komunikację miejską na wszystkich studentów. Będziemy naciskać, żeby wszystkich traktować równo – i Polaków, i studentów z zagranicy” – wyjaśniła rzecznik MW na Podkarpaciu Izabela Pomykała.

Zapowiada też rozdawanie ulotek informacyjnych. I informuje, że ponieważ spora część studentów wyjechała już na wakacje, od października protest będzie wznowiony, jeśli uchwała nie zostanie zmieniona.

Marcin Kowalski wytknął samorządowcom, że wcześniej głosami radnych z opcji rządzącej w mieście (koalicja Rozwój Rzeszowa i PO – PAP) odrzucili projekt uchwały o zniżkach opłat za komunikację miejską dla dzieci i rodzin, „bo nie ma na to pieniędzy”.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl