fot. PAP/Adam Guz

Rzeszów: kilkaset osób wzięło udział w Marszu dla Życia

Kilkaset osób wzięło w niedzielę udział w Marszu dla Życia i Rodziny w Rzeszowie. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w Kościele Akademickim św. Jadwigi Królowej, później uczestnicy marszu przeszli do Parku Papieskiego.

Rzeszowski marsz odbył się pod hasłem „Polska rodziną silna”. Uczestnicy nieśli ze sobą biało-czerwone flagi i transparenty, na których widniały m.in. hasła: „Aborcja boli przez całe życie”, „Chcemy rodziny matek, ojców, chcemy więcej małych brzdąców”, „Mamo, dziękuję, że jestem”, „Nie dla in vitro”, „Stop gender”, „Seksedukacja to deprawacja”, „Stop demoralizacji dzieci”. W pochodzie szło wielu młodych ludzi; obecne były rodziny z dziećmi.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta w Kościele Akademickim św. Jadwigi Królowej przy ul. Rejtana. Następnie o godz. 14.00 odbyła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa diecezji rzeszowskiej ks. bp Jana Wątroby.

Później zebrani przeszli do Parku Papieskiego, gdzie przygotowano liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Było tam ponad 30 specjalnych stref m.in. strefa zagadek Salomona, strefa Dawida i Goliata, gdzie można było strzelać z mega proc, czy strefa obłoku, gdzie odbywał się pokaz dużych baniek mydlanych.

Marsze dla Życia i Rodziny przeszły w niedzielę ulicami ponad 60 miast, m.in. Warszawy, Poznania, Gdańska, Kielc i Torunia. Według organizatorów marszy są one publicznym świadectwem szacunku dla życia i rodziny oraz wyrażeniem oczekiwania zmian społeczno-prawnych, które zapewnią im ochronę.

„Wychodzimy na ulice polskich miast, aby: wyrazić wdzięczność Bogu za wolność i niepodległość, za każde ludzkie życie i każdą rodzinę; dziękować naszym przodkom za przechowanie dziedzictwa wiary i wszystkiego co stanowi o naszej tożsamości oraz wyrazić oczekiwanie wobec władz publicznych budowania przyszłości Polski na wartościach przechowywanych i chronionych przez poprzednie pokolenia Polaków – wiary, szacunku dla życia ludzkiego w każdej fazie jego rozwoju, małżeństwa kobiety i mężczyzny, rodzicielstwa oraz wychowania” – informowali inicjatorzy przedsięwzięcia.

Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w 2006 r.; na przestrzeni 13 lat organizacji Marszu podjęło się ponad 150 miast i miejscowości.

PAP/RIRM

drukuj