fot. PAP/EPA

Szef włoskiego MSZ: konieczne zaangażowanie NATO na południu

NATO musi angażować się na południowej flance w związku z wyzwaniami, jakie płyną z tamtej strony – powiedział szef włoskiej dyplomacji Enzo Moavero Milanesi podczas spotkania z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem w niedzielę w Rzymie.

W komunikacie po rozmowie wydanym przez MSZ w Wiecznym Mieście poinformowano, że jednym z jej tematów był lipcowy szczyt szefów państw i rządów krajów NATO w Brukseli.

Jak głosi nota, minister spraw zagranicznych podkreślił, że dla Włoch ważne jest to, aby na tym szczycie potwierdzono całościowe podejście do bezpieczeństwa i by „nie zaniedbano” planów zapewniania „stabilizacji na flance południowej, skąd płyną ważne wyzwania dla Sojuszu , począwszy od terroryzmu”.

„Zaangażowanie NATO na południu stanowi niezbędny składnik przygotowania strategicznego” – odnotowano w oświadczeniu po rozmowach. Ponadto obie strony zgodziły się co do „znaczenia utrzymania dialogu między Rosją a NATO”.

Szef dyplomacji Włoch w czasie spotkania ze Stoltenbergiem mówił też o potrzebie potwierdzenia „dwutorowej polityki” wobec Moskwy, uzgodnionej na szczycie NATO w Warszawie, i częstszych spotkań Rady NATO-Rosja oraz poszerzenia, „jeśli to możliwe” – zastrzegł – tematów dyskusji.

Jak podał włoski MSZ, rozmówcy wyrazili nadzieję na to, że na lipcowych obradach przyjęta zostanie wspólna deklaracja NATO-UE „o mocnym politycznym znaczeniu”. Minister Moavero Milanesi zauważył, że obie organizacje stoją przed takimi samymi wyzwaniami i że w związku z tym „podniesienie zdolności Unii Europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony może wzmocnić zdolność NATO”, w perspektywie – jak dodał – „komplementarności, a nie rywalizacji”.

W poniedziałek sekretarz generalny NATO spotka się w Rzymie z nowym premierem Włoch Giuseppe Conte.

PAP/RIRM

drukuj