fot. twitter.com/BBN_PL

Dokładnie 20 lat temu Polska przystąpiła do NATO

Dokładnie 20 lat temu, 12 marca 1999 roku, Polska przystąpiła do NATO. Wraz z naszym krajem do Paktu Północnoatlantyckiego dołączyły Węgry i Czechy. Dlatego dziś z oficjalną wizytą w Pradze przebywa prezydent Andrzej Duda.

Polska, Czechy i Węgry otrzymały zaproszenie do członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim jeszcze podczas szczytu w Madrycie w 1997 r. Do ratyfikacji doszło w stanach zjednoczonych 2 lata później. Dziś obchodzimy dokładnie 20. rocznicę tych wydarzeń. Prezydent Andrzej Duda jest już w Pradze, gdzie wraz z prezydentami V4 uczci 20-lecie rozszerzenia NATO. Wcześniej uroczystości odbywały się w Polsce, wczoraj w Szczecinie, więcej [tutaj]

Wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego oznaczało ostateczne potwierdzenie suwerenności i niepodległości Polski – podkreślił Andrzej Duda, prezydent RP.

Wstępując do Sojuszu – zaraz obok Czech i Węgier – byliśmy państwem, które dopiero rozpoczynało proces modernizacji swoich sił zbrojnych.

Dziś możemy powiedzieć, że ten proces nabrał prędkości. Jesteśmy jednym z państw, które kształtują cały Sojusz Północnoatlantycki – zaznaczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W 2004 r. w strukturach NATO znalazły się Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia. Pięć lat później Albania i Chorwacja, a w 2017 r. Czarnogóra. Do paktu dołączy także Macedonia Północna, która w lutym podpisała protokół akcesyjny.

TV Trwam News/RIRM

drukuj