fot. PAP/Marcin Bielecki

Szczecin: Obchody 20-lecia przystąpienia Polski do NATO

W Szczecinie odbyły się uroczystości związane z 20. rocznicą wstąpienia Polski do NATO. Wziął w nich udział prezydent RP Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Na ten moment od końca II wojny światowej czekały pokolenia Polaków.

– To za ten moment, można powiedzieć dzisiaj, wielu oddało także i życie – podkreślił Andrzej Duda.

Właśnie ten moment nastał 20 lat temu. Wówczas polski minister spraw zagranicznych przekazał amerykańskiej sekretarz stanu akt ratyfikacji potwierdzający wejście Rzeczypospolitej Polskiej do Sojuszu Północnoatlantyckiego 

– Wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego oznaczało ostateczne potwierdzenie suwerenności i niepodległości Polski – zaznaczył prezydent.   

Potwierdzało wyjście z rosyjskiej strefy wpływów i wejście do kręgów geopolitycznych Zachodu – dodał Andrzej Duda.

Wstępując do Sojuszu, zaraz obok Czech i Węgier, byliśmy państwem, które dopiero rozpoczynało proces modernizacji swoich sił zbrojnych.

Dziś możemy powiedzieć, że ten proces nabrał prędkości. Dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy jednym z państw, które kształtują cały Sojusz Północnoatlantycki – zwrócił uwagę Mariusz Błaszczak.

Uroczystości odbyły się w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Miejsce nie jest przypadkowe.

– Jest to jasny znak prestiżu tego dowództwa, co więcej, jest to dla nas okazja, aby wysłać jasny sygnał do całego regionu, że nieustannie stoimy na straży wschodniej flanki Sojuszu – mówił gen. broni Sławomir Wojciechowski.

Kwatera jest najwyższym NATO-wskim dowództwem na wschodzie Sojuszu. Monitoruje sytuację bezpieczeństwa nie tylko w Polsce, ale również na Litwie, Łowie, Słowacji i Węgrzech.

TV Trwam News/RIRM

drukuj