fot. wikipedia

Polska podpisała protokół o przystąpieniu Czarnogóry do NATO

MSZ: minister Witold Waszczykowski podpisał w Brukseli w imieniu Polski protokół o przystąpieniu Czarnogóry do NATO. Ceremonia odbyła się w Kwaterze Głównej NATO.

„Czarnogóra staje się częścią transatlantyckiej rodziny i zrobiła ważny krok, który ułatwi w przyszłości drogę do Unii Europejskiej – powiedział minister Witold Waszczykowski i podkreślił, że dzisiejsza ceremonia to dowód, że drzwi do NATO – zgodnie z polskim stanowiskiem – pozostają otwarte. -Cieszymy się, że będziemy gościć Czarnogórę na Szczycie w Warszawie w roli obserwatora- zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Ceremonia odbyła się w Kwaterze Głównej NATO dwa dni przed 10-tą rocznicą odzyskania przez Czarnogórę niepodległości.

„Przez te 10 lat Czarnogóra przeszła długą drogę, reformując prawo, budując instytucje i wracając do społeczności międzynarodowej” – powiedział Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg i zadeklarował: „Osiągnięcia Czarnogóry jasno pokazują, że drzwi do NATO pozostają otwarte”.

Podczas pierwszego dnia sesji ministerialnej uczestnicy omówili także kwestię wyzwań i zagrożeń dla wspólnoty euroatlantyckiej związanych z sytuacją na południu i na wschodzie od granic Sojuszu. Przedmiotem szczególnego zainteresowania był rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej oraz relacje z partnerami NATO z tych regionów.

Minister Waszczykowski przypomniał również postulaty Polski dotyczące zwiększenia obecności NATO na wschodniej flance. -Nie ma takiej obawy, że południowa flanka zostanie wzmocniona kosztem wschodniej- zaznaczył minister. „Sojusz musi mieć odpowiedź na wszystkie zagrożenia, ze wszystkich stron. Inne środki dotyczą Południa, inne Wschodu”.

Na marginesie narady ministrów odbyło się również dwustronne spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Walterem Steinmeierem. Rozmowy szefów polskiej i niemieckiej dyplomacji dotyczyły m.in. przygotowań do międzyrządowych konsultacji, które mają odbyć się 22 czerwca. Omówiono również szeroki zakres spraw dotyczących bezpieczeństwa, zagrożeń ze Wschodu i z Południa, także w kontekście Szczytu w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj