fot. pixabay.com

Szwecja rezygnuje z neutralności

Po blisko dwustu latach Szwecja rezygnuje z neutralności. Szwedzki parlament poparł decyzję o przystąpieniu kraju do NATO. Formalny wniosek wkrótce trafi do kwatery głównej Sojuszu. W najbliższych dniach swoją wolę przystąpienia do NATO potwierdzi też Finlandia.

Większość partii zasiadających w parlamencie Szwecji opowiedziała się za wstąpieniem kraju do NATO. To otworzyło drogę szwedzkiemu parlamentowi do podjęcia formalnej decyzji o rozpoczęciu procesu akcesyjnego do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Dla bezpieczeństwa Szwecji i narodu szwedzkiego jest to najlepsze rozwiązanie. Przystąpimy do NATO i zrobimy to razem z Finlandią – oznajmiła premier Szwecji, Magdalena Andersson.

Oficjalny wniosek szwedzkiego rządu jest już gotowy. Wkrótce zostanie przekazany do kwatery głównej NATO. Równolegle działania związane z przystąpieniem do Sojuszu podejmuje Finlandia. Fiński parlament rozpoczął historyczną debatę na temat wejścia kraju do NATO.

– Moim zdaniem członkostwo w NATO jest aktem pokoju. Chodzi o to, by wojna już nigdy nie wróciła do Finlandii. To jest nasza wspólna sprawa, ale trzeba też uczciwie zauważyć, że ten proces jeszcze się nie skończył – przekonywała premier Finlandii, Sanna Marin.

Na plany rozszerzenia NATO zareagował już Władimir Putin. Stwierdził, że dołączenie Szwecji i Finlandii do Sojuszu nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla Rosji. Równocześnie rosyjski prezydent zapowiedział, że Moskwa zareaguje na poszerzanie NATO.

– Ekspansja infrastruktury wojskowej na tym terytorium z pewnością sprowokuje naszą reakcję. Co to będzie? Zobaczymy, jakie zagrożenia zostaną dla nas stworzone – mówił rosyjski przywódca.

Jednym z celów rosyjskiej napaści na Ukrainę było wypchnięcie z regionu wpływów Paktu Północnoatlantyckiego. Stało się coś zupełnie odwrotnego. Przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO będzie „historycznym momentem” – zwrócił uwagę sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg.

– Ich członkostwo w NATO zwiększy nasze wspólne bezpieczeństwo, pokaże, że drzwi NATO są otwarte i że agresja nie popłaca – podkreślił.

Szwecja i Finlandia już teraz mogą liczyć na gwarancje bezpieczeństwa od swoich sąsiadów, którzy należą do NATO – zapewnił premier Norwegii, Jonas Gahr Stoere.

– Jako członkowie NATO: Norwegia, Dania i Islandia, będziemy gotowi wesprzeć naszych nordyckich sąsiadów wszelkimi niezbędnymi środkami, gdyby padli ofiarą agresji na ich terytorium przed uzyskaniem członkostwa w NATO – oznajmił szef norweskiego rządu.

Akcesja nowych członków do NATO może potrwać nawet rok. Jednak nie brakuje woli państw członkowskich Sojuszu, aby spełnić wszystkie formalności i jak najszybciej przyjąć Finlandię oraz Szwecję, które od lat współpracują z NATO.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl