fot. twitter.com/KownackiBartosz

[TYLKO U NAS] B. Kownacki: Polska i kraje Europy Środkowej mogą być spokojne, że nie dojdzie do konfliktu z Rosją, ponieważ ta nie będzie w stanie przeciwstawić się tak dużej sile, jaką stanowi NATO

W dniach 28-30 czerwca odbył się szczyt Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) w Madrycie. Zmianie uległa nie tylko koncepcja strategiczna, w której uznano Rosję za zagrożenie, ale zaproszono Finlandię oraz Szwecję do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Do tej pory państwa te miały status neutralnych. (…) Zdawały sobie sprawę z zagrożenia ze strony Rosji i rozbudowywały swoje siły zbrojne. Włączenie tych państw do NATO zwiększa potencjał obronny NATO” – powiedział Bartosz Kownacki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.   

30 czerwca 2022 roku zakończył się szczyt Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Madrycie. Jednym z ustaleń, które udało się wypracować, jest wejście Finlandii oraz Szwecji do struktur NATO.

– Szczyt NATO w Madrycie był bardzo ważny. W cieniu wojny na Ukrainie i ogromnego zagrożenia ze Wschodu, które ciąży cały czas nad Europą, był to ważny szczyt. Z mojego punktu widzenia ustalenia szczytu są niebywale istotne. Najważniejsza jest jednak obecność w NATO Finlandii oraz Szwecji. (…) Dlaczego jest to ważna decyzja? Do tej pory państwa te miały status neutralnych. (…) Zdawały sobie sprawę z zagrożenia ze strony Rosji i rozbudowywały swoje siły zbrojne. Państwa te są małe ludnościowo, ale mają ogromny potencjał gospodarczy oraz terytorialny. Włączenie tych państw do NATO zwiększa potencjał obronny Sojuszu – wyjaśnił Bartosz Kownacki.

W ocenie posła Prawa i Sprawiedliwości członkostwo Finlandii i Szwecji znacząco zwiększa bezpieczeństwo Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

– Polska i kraje Europy Środkowej mogą być spokojne, że przez najbliższą dekadę nie dojdzie do klasycznego konfliktu z Rosją, ponieważ ta nie będzie w stanie przeciwstawić się tak dużej sile, jaką stanowi NATO. (…) Także z punktu widzenia morskiego Rosja będzie otoczona. Morze Bałtyckie jest w dużej mierze basenem wewnętrznym NATO, zupełnie jak Morze Czarne oraz cieśniny, które kontrolowane są przez państwa członkowskie – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Podczas szczytu NATO w Madrycie zmianie uległa Koncepcja Strategiczna. Poprawki kładą ogromny nacisk na to, że Rosja jest agresywnym państwem, które stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.

– Jeszcze kilka lat temu Rosja była definiowana jako partner NATO. Byli szaleni politycy, którzy chcieli włączyć Rosję do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego jako strukturę wojskową. W wyniku szczytu NATO w Madrycie Rosja jest określana jako wróg. Jest to niesłychanie istotne. Wszystkie kraje członkowskie zobowiązane są do takiego określania państwa rosyjskiego – zaznaczył poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas szczytu NATO zapadło wiele kluczowych decyzji. Jedną z nich jest między innymi wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie. Prezydent USA, Joe Biden, poinformował, że wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, będzie utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce. [czytaj więcej]

Całą rozmowę z Bartoszem Kownackim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl