fot. PAP/EPA

Waszyngton: Spotkanie ministrów spraw zagranicznych z okazji 70. rocznicy utworzenia NATO

W Waszyngtonie trwa dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO z okazji 70. rocznicy utworzenia Sojuszu. Przed połączonymi izbami Kongresu USA po raz pierwszy w historii stanął Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Jens Stoltenberg zaapelował o przezwyciężenie obecnych podziałów wewnątrz Paktu Północnoatlantyckiego. Podczas wystąpienia w Kongresie Stanów Zjednoczonych szef Sojuszu chwalił NATO za skuteczność i wskazywał na zagrożenie ze strony Rosji.

– Stanowisko NATO jest jednolite i jasne. Rosja narusza Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces (INF). W Europie nie ma nowych rakiet amerykańskich, ale są nowe rakiety rosyjskie. Nadal wzywamy Rosję do powrotu, do zgodności z traktatem INF – zaznaczył Jens Stoltenberg.

Nie chcemy nowego wyścigu zbrojeń, nie chcemy zimnej wojny, ale nie możemy być naiwni – dodał szef NATO.

NATO nie ma zamiaru rozmieszczać lądowych pocisków jądrowych w Europie, ale Pakt Północnoatlantycki zawsze podejmie niezbędne kroki w celu zapewnienia wiarygodnego i skutecznego odstraszania – podkreślił Jens Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO wskazał również, że NATO jest ,,najbardziej udanym sojuszem wojskowym w historii” i służy nie tylko Europie, ale także Stanom Zjednoczonym.

Sojusznicy NATO muszą wydawać więcej na obronę. To był jasny sygnał od prezydenta Donalda Trumpa i to przesłanie ma realny wpływ – powiedział szef NATO.

Przemówienie Jensa Stoltenberga miało historyczny wymiar. Jest on pierwszym sekretarzem generalnym NATO, który wystąpił przed połączonymi izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj