fot. twitter.com

USA: Chiny i Rosja zablokowały oświadczenie RB ONZ po ataku na ambasadę w Bagdadzie

Stany Zjednoczone w poniedziałek zarzuciły Rosji i Chinom blokowanie wspólnego oświadczenia Rady Bezpieczeństwa ONZ „podkreślającego nienaruszalność placówek dyplomatycznych i konsularnych” po niedawnym ataku na amerykańską ambasadę w Iraku.

27 państw wyraziło sprzeciw wobec ataku na placówkę USA w Bagdadzie, co stanowi „rażące przeciwieństwo milczenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z tym, że dwaj jej stali członkowie – Rosja i Chiny – nie pozwolili, by oświadczenie zostało wydane” – oceniła misja USA przy ONZ.

Tego rodzaju oświadczenia – przypomina agencja Reutera – wymagają konsensusu.

Do ataku na ambasadę USA doszło we wtorek 31 grudnia. Kilkaset osób zebrało się przed budynkiem ambasady w Bagdadzie w proteście przeciw amerykańskim nalotom na cele związane z szyicką milicją Kataib Hezbollah. Demonstranci wyłamali jedną z bram placówki i wtargnęli na jej teren.

Biały Dom uznał, że za protestami przed ambasadą amerykańską w Bagdadzie stoi Iran. W piątek Departament Obrony USA potwierdził przeprowadzenie ataku rakietowego na lotnisko w Bagdadzie, podczas którego zginął irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al Kuds wchodzącej w skład irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, oraz wiceszef proirańskich Sił Mobilizacji Ludowej (PMU) Abu Mahdi al-Muhandis.

Atak ten i śmierć prominentnego przedstawiciela władz irańskich wywołała protesty w Iranie i Iraku.

PAP

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl