J. Stoltenberg: przyszłoroczny szczyt NATO odbędzie się latem w Brukseli

Kolejny szczyt NATO odbędzie się latem przyszłego roku w Brukseli – poinformował dziś na konferencji prasowej sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

„Przywódcy NATO zdecydowali w ubiegłym miesiącu, żeby zorganizować szczyt w przyszłym roku. Oczekuję, że w 2018 roku szczyt odbędzie się latem tu, w Brukseli” – powiedział Jens Stoltenberg.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy może to być lipiec, odpowiedział, że państwa członkowskie uzgodniły miejsce, ale nie ma jeszcze ostatecznej decyzji co do daty.

„Jest szerokie poparcie dla tego, żeby szczyt odbył się w Brukseli. Musimy jeszcze podjąć formalną decyzję w sprawie daty” – oświadczył Jens Stoltenberg.

Ostatni szczyt NATO odbył się pod koniec maja w Brukseli. Wzięli w nim udział po raz pierwszy prezydent USA Donald Trump i prezydent Francji Emmanuel Macron. Donald Trump wezwał wtedy państwa Sojuszu do większych wydatków obronnych. Wiele krajów wciąż za mało wydaje na wspólną obronę, 2 proc. PKB to minimum – powiedział na tym spotkaniu amerykański prezydent.

Przywódcy Sojuszu ustalili też na majowym szczycie, że NATO będzie kontynuowało szkolenie sił irackich i afgańskich, zwiększy wsparcie systemu rozpoznania AWACS dla koalicji przeciwko IS, nie zamierza jednak angażować się w działania bojowe. Rozmawiali też o podziale obciążeń między sojusznikami, w tym w wydatkach na obronność.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl