fot. flickr.com

L. Korb: Polska drugim po Niemczech najważniejszym krajem europejskim NATO

Polska stała się po Niemczech najważniejszym krajem NATO w Europie – uważa były podsekretarz stanu w Pentagonie, Lawrence Korb. W rozmowie z PAP zwraca również uwagę, że europejskie kraje Sojuszu na zbliżającym się szczycie w Warszawie powinny potwierdzić plany zwiększania swych budżetów wojskowych.

Zdaniem Korba, obecnego eksperta liberalnego think-tanku Center for American Progress w Waszyngtonie, Polska odgrywa obecnie jedną z ważniejszych pozycji wśród europejskich państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Polska jest teraz drugim po Niemczech najważniejszym krajem NATO w Europie i to z kilku powodów. Z powodu swego położenia, po drugie – planów umieszczenia tam tarczy antyrakietowej, a w końcu dzięki temu, że należy do nielicznych krajów europejskich, które przeznaczają wytyczone przez Sojusz 2 procent PKB na obronę – wskazuje Lawrence Korb.

Amerykański ekspert podkreśla, że na rozpoczynającym się w piątek szczycie NATO powinny paść wyraźne deklaracje dotyczące zwiększenia budżetów wojskowych europejskich państw należących do Sojuszu. Jak mówi, osłabi to argumenty izolacjonistów w USA.

W czasie naszej kampanii prezydenckiej Sanders i Trump skarżyli się, że Europejczycy nie dość przyczyniają się do wspólnej obrony w NATO. Europejskie kraje Sojuszu i Kanada muszą potwierdzić na szczycie swoje obietnice  zwiększenia budżetów obronnych do minimum 2 procent. Jeżeli tego nie zrobią, politycy amerykańscy będą to wykorzystywać, argumentując na rzecz zmniejszenia wydatków na zbrojenia, np. E.R.I, czyli program wzmacniania wschodniej flanki NATO. W USA uważa się, że robimy za dużo dla obrony sojuszników – akcentuje były podsekretarz stanu w Pentagonie.

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się w dniach 8-9 lica.

RIRM/PAP

drukuj