fot. www.gov.pl

M. Przydacz: Polska nie wyjdzie z Unii Europejskiej

Polska nie wyjdzie z Unii Europejskiej; nie ma w tym momencie żadnej dyskusji o polexicie, poza tą, którą próbuje narzucać opozycja w Polsce – zapewnił we wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Wiceszef polskiej dyplomacji został zapytany o możliwy polexit.

„Polska nie wyjdzie z Unii. Ja przynajmniej nigdzie się nie wybieram i nie sądzę, żeby ktokolwiek z polskiego rządu wybierał się” – oświadczył Marcin Przydacz w TVP1.

Jak podkreślił, UE jest dla nas „naturalnym środowiskiem”, przede wszystkim pod względem gospodarczym.

„Zdecydowaliśmy się w 2004 r. na wejście do UE nie ze względów tylko politycznych, ale także i gospodarczych. Dopóki jest to w naszym interesie, w oczywisty sposób będziemy funkcjonować w UE (…). Nie ma w tym momencie żadnej dyskusji o wyjściu, poza tą dyskusją, którą próbuje narzucać opozycja w Polsce, moim zdaniem zupełnie bezpodstawnie. Czym innym jest walka o interesy wewnątrz UE przy wykorzystaniu narzędzi prawnych, politycznych i gospodarczych, a czym innym jest próba narzucania takiej narracji” – zaznaczył Marcin Przydacz.

Zapewnił, że rząd walczy o interesy Polski w ramach UE.

„W moim przekonaniu nie powinno się odmawiać Polsce walki o swoje interesy w ramach Unii” – dodał.

Wiceszef MSZ odniósł się też do słów przewodniczącego PO Donalda Tuska, według którego PiS wprowadza w Polsce „ruski ład”, czyli „porządek bliźniaczo podobny do tego, który wprowadza Putin w Rosji”. Jak oświadczył, próba wpisania rządu w antyeuropejską pozycję jest „nieprawdziwa, niesprawiedliwa i korzystna politycznie dla przeciwników zewnętrznych”.

Mówiąc o orzeczeniu TSUE ws. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce, Marcin Przydacz powiedział, że „próby politycznego nacisku na Polskę i inne państwa podminowują zaufanie do UE”.

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. Również w środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl