Niemcy: porozumienie ws. podwyżek w sektorze publicznym

Przedstawiciele związku zawodowego Verdi i pracodawców porozumieli się w piątek późnym wieczorem w sprawie podwyżek płac dla pracowników sektora publicznego. Dzięki porozumieniu uda się uniknąć kolejnego strajku.

Federalny minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere powiedział po zakończeniu trzeciej rundy negocjacji ze związkiem Verdi, że w ciągu dwóch lat ponad dwa miliony pracowników sektora publicznego otrzyma podwyżkę płac w wysokości 4,75 proc. Podwyżka nastąpi w dwóch etapach: w tym roku płace wzrosną o 2,4 proc., a w przyszłym – o 2,35 proc.

Początkowo pracodawcy oferowali podwyżkę płac o 3 proc. rozłożoną na dwa lata. Związkowcy domagali się natomiast wzrostu wynagrodzeń o 6 proc. w ciągu roku.

W ostatnią środę związek zawodowy Verdi przeprowadził strajk ostrzegawczy na 11 lotniskach w Niemczech. Akcja protestacyjna pracowników służb naziemnych spowodowała konieczność odwołania ponad 1400 lotów.

Strajk związkowców najbardziej dotknął największego niemieckiego przewoźnika Lufthansę, która zmuszona była odwołać 900 lotów. We Frankfurcie 33 tys. pasażerów musiało zmienić rezerwację lub skorzystać z innego środka komunikacji. Większość z nich decydowała się na podróż pociągiem.

Oprócz personelu lotnisk w środę strajkowali też pracownicy służb oczyszczania miasta, przedszkoli, basenów i innych placówek publicznych.

PAP/RIRM

drukuj