Trójkąt Weimarski o polityce sąsiedztwa

W nadchodzącym tygodniu ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji przyjmą wspólny dokument dotyczący dalszego rozwoju Europejskiej Polityki Sąsiedztwa – poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.Ministrowie państw Trójkąta Weimarskiego (Polski, Niemiec i Francji) spotkają się w poniedziałek w Weimarze w Niemczech. Jak poinformował PAP rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, głównymi tematami rozmów, które potrwają do wtorku, będzie przyszłość Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, relacje z Ukrainą i Rosją, a także dalsze działania na rzecz integracji europejskiej Gruzji i Mołdawii.

„W czasie spotkania będzie przyjęty wspólny dokument przedstawiający stanowisko krajów weimarskich w kwestii dalszego rozwoju Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Dokument wraz z listem będzie przekazany wysokiej przedstawiciel Catherine Ashton z propozycją zaprezentowania i przedyskutowania podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych w formule Gymnich pod koniec przyszłego tygodnia w Atenach” – powiedział rzecznik polskiego MSZ.

Ministrowie wezmą również udział w debacie ze studentami w instytucie Jacquesa Delorsa pt. „Jaki głos dla Europy”. W czasie pobytu w Niemczech minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odbierze wywieziony podczas drugiej wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie obraz „Schody pałacowe” Francesco Guardiego. Europejska Polityka Sąsiedztwa dotyczy sąsiadów UE: Algierii, Armenii, Autonomii Palestyńskiej, Azerbejdżanu, Białorusi, Egiptu, Gruzji, Izraela, Jordanii, Libanu, Libii, Maroka, Mołdawii, Syrii, Tunezji i Ukrainy.

W ramach EPS powstał program Partnerstwa Wschodniego obejmujący Białoruś, Ukrainę, Mołdawię, Gruzję, Azerbejdżan i Armenię. Trójkąt Weimarski został powołany do życia 29 sierpnia 1991 r. przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski: Rolanda Dumasa, Hansa-Dietricha Genschera oraz Krzysztofa Skubiszewskiego. Pierwotnym celem tego forum dialogu było wsparcie integracji Polski ze strukturami europejskimi. Po okresie zastoju w minionych latach doszło ostatnio do ożywienia współpracy w ramach trójkąta.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl