fot. flickr.com

Kryzys dyplomatyczny na linii Rosja-Niemcy

Moskwa kieruje się zasadą wzajemności i wydala pracowników ambasady niemieckiej. Afera ma związek z morderstwem Czeczena jakiego dopuścił się rosyjski szpieg w Berlinie.

W ubiegłym tygodniu niemiecka prokuratura przejęła śledztwo w sprawie zabójstwa obywatela Gruzji – Zelimchana Changoszwila. Dochodzenie wskazało, że rosyjski szpieg zamordował go na zlecenie organów państwowych Federacji Rosyjskiej.

– Ujawnienie kolejnej siatki rosyjskich szpiegów w Europie Zachodniej nie jest to informacja nowa, nie jest to informacja, która może nas zaskakiwać. Rosyjskie służby działają w Europie do wielu lat. Wcześniej koncentrowały swoją uwagę na Brukseli, bo tam zapadają najważniejsze decyzje w Unii Europejskiej. Teraz zmieniły swoją strategię – mówił dr Leszek Pietrzak, historyk.

Do Europy Zachodniej, jak zauważył historyk dr Leszek Pietrzak, napływają siatki szpiegów. Ich zadaniem jest wywoływanie konfliktów i napięć w politycznym świecie. I tak właśnie stało się teraz. Po publikacji materiałów dowodowych niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydaliło z Berlina dwóch pracowników ambasady rosyjskiej.

– Jak dotychczas nigdy nie spowodowało to poważnych reperkusji czy to dyplomatycznych, czy gospodarczych. Zazwyczaj sprowadzają się one do właśnie takich sytuacji, z jakimi mamy do czynienia teraz, czyli do wydalenia dyplomatów, co w odpowiedzi prowadzi do wydalenia dyplomatów danego kraju przez Federację Rosyjską, która oczywiście jest oburzona takimi działaniami – podkreślił politolog dr Jarosław Komorniczak.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że takie zachowanie strony rosyjskiej było konieczne.

– Kroki te są nieuniknione po tym, jak wydaleni zostali nasi dyplomaci. Uważamy tę decyzję Berlina za absolutnie bezpodstawną i nie zgadzamy się z nią – stwierdził Rzecznik Kremla

Jednocześnie Pieskow wyraził nadzieję, że decyzja o wydaleniu z Rosji niemieckich dyplomatów nie wpłynie negatywnie na dalszy dialog Moskwy z Berlinem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl