PAP/EPA

Francja: Ok. 40 tys. osób na protestach „żółtych kamizelek”

Około 40 tysięcy osób wzięło udział w sobotę we Francji w szesnastych z rzędu cotygodniowych protestach ruchu „żółtych kamizelek” – poinformowało francuskie MSW. W Paryżu manifestowało ok. 4 tys. osób.

Frekwencja na sobotnich protestach była o połowę mniejsza niż tydzień temu, a manifestacje były w większości spokojne – relacjonuje Reuters. Na Polach Elizejskich w Paryżu policja użyła jednak armatek wodnych, a w Bordeaux i Tuluzie również gazu łzawiącego.

Mimo niższej frekwencji znaczna cześć centrum francuskiej stolicy była w sobotę nieprzejezdna, gdyż tysiące policjantów otoczyło kordonem obszary w pobliżu pałacu prezydenckiego oraz budynków rządowych.

W piątek prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował o spokój, wskazując, że podczas poprzednich protestów dochodziło do „nieakceptowalnych” wybuchów przemocy.

Organizatorzy przekonują, że chcą utrzymać presję na władze w miarę, jak do końca zbliża się dwumiesięczna „wielka debata narodowa” zainicjowana przez Macrona w reakcji na protesty. Debata, kończąca się w połowie marca, w zamyśle władz ma być szansą dla zwykłych Francuzów na wypowiedzenie się w sprawach francuskiej gospodarki i demokracji. Wielu przedstawicieli „żółtych kamizelek” bojkotuje debatę, twierdząc, że służy ona tylko interesom rządu.

Protesty „żółtych kamizelek” rozpoczęły się w listopadzie 2018 roku. Oprócz rezygnacji z planowanej podwyżki podatków od paliwa, z której rząd już się wycofał, ruch ten odrzuca politykę gospodarczą Macrona, nastawioną ich zdaniem na duże koncerny i bogatych kosztem zwykłych pracowników. Domaga się podniesienia płac, emerytur i zasiłków dla bezrobotnych oraz zgłasza żądania polityczne, w tym dymisji Macrona.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl