Polska nie kupi francuskich Caracali

Wszystko wskazuje na to, że Polska nie kupi francuskich śmigłowców Caracal dla wojska. Negocjacje umowy offsetowej z Airbusem zakończyły się fiaskiem. Firma nie przedstawiła Polsce satysfakcjonującej oferty.

Do polskiego wojska miało trafić 50 Caracali za 13,5 mld zł. W zamian producent zobowiązał się do realizacji umowy offsetowej w Polsce. Airbus miał zainwestować w polskie zakłady i przenieść do naszego kraju część produkcji. Negocjacje offsetowe trwały od września ubiegłego roku i zakończyły się fiaskiem – o czym poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

„Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego” – czytamy w komunikacie.

Sprawy nie komentuje francuski Airbus.

Przetarg na zakup śmigłowców dla polskiego wojska od samego początku budził ogromne kontrowersje. Rząd PO–PSL zdecydował się na odrzucenie dwóch ofert zakładów produkujących śmigłowce w Mielcu i Świdniku. Teraz związkowcy z tych zakładów mają nadzieje na rozpisanie nowego przetargu.

Andrzej Kuchta, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w PZL Świdnik, podkreśla, że możliwe jest, aby Polscy piloci latali zarówno na śmigłowcach z jego zakładu oraz tych produkowanych w Mielcu.

– Na pewno zasadniczym tematem tutaj jest zrezygnowanie z jednej platformy dla wszystkich śmigłowców, dla wszystkich wersji. Taki wymóg z góry zakładał, że wygra tylko jeden dostawca – mówi Andrzej Kuchta.

Realizacja przetargu przez zakłady lotnicze znajdujące się w Polsce przyczyniałyby się do zwiększenia liczby miejsc pracy oraz rozwoju regionów, w których byłaby prowadzona produkcja.

TV Trwam News/RIRM

drukuj