fot. PAP/Paweł Supernak

MSZ: w Seulu polsko-koreańskie rozmowy polityczne

Z Republiką Korei łączą nas dobre, partnerskie relacje, co może także wynikać z podobnych doświadczeń historycznych. Nie bez znaczenia jest polski udział w rozwiązywaniu konfliktu na Półwyspie Koreańskim. Zgodziliśmy się z Panem Premierem, że w naszą współpracę warto inwestować – podkreślił minister Witold Waszczykowski po spotkaniu z premierem Korei Hwang Kyo-ahnem.

W środę rozmowy polskiej i koreańskiej delegacji poświęcone były kwestiom współpracy dwustronnej – politycznej oraz gospodarczej, jak również bezpieczeństwu w regionie.

Republika Korei docenia nasze przeszło 60-letnie zaangażowanie w kwestie bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim, również poprzez członkostwo w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych – zaznaczył minister Witold Waszczykowski.

W trakcie pobytu w Korei szef polskiej dyplomacji odwiedził również strefę zdemilitaryzowaną, gdzie spotkał się z amerykańskimi oficerami z Dowództwa Narodów Zjednoczonych. Miał okazję rozmawiać z partnerami ze Szwecji i Szwajcarii, z którymi Polska wspólnie uczestniczy w pracach Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych. Minister Waszczykowski zwiedził również znajdujący się w strefie polski budynek. Polska od 1953 roku bierze udział w pracach Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei.

Będziemy dalej wspierać starania Republiki Korei na rzecz pojednania Narodu Koreańskiego oraz budowania bezpieczeństwa w regionie – zaznaczył minister Waszczykowski.

W trakcie wizyty w Korei szef polskiej dyplomacji spotkał się z I wiceministrem spraw zagranicznych Lim Sung-namem oraz ministrem ds. zjednoczenia Hong Yong-pyo. Wziął także udział w uroczystej recepcji z okazji 27. rocznicy polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej oraz gali zorganizowanej przez PLL LOT w związku z inauguracją połączeń lotniczych między Warszawą a Seulem.

Szefowi polskiej dyplomacji podczas wizyty w Korei towarzyszyli członkowie Grupy Parlamentarnej Polska-Republika Korei, wiceministrowie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Robert Grey, Rozwoju – Tadeusz Kościński i Skarbu Państwa – Mikołaj Wild oraz przedstawiciele polskiego biznesu.

Republika Korei jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski w regionie. W zeszłym roku była drugim partnerem handlowym Polski w Azji (po Chinach). Obroty handlowe w 2015 r. wyniosły 3,7 mld USD, z tego polski eksport osiągnął wartość 0,4 mld USD, a import 3,3 mld USD. Z kolei Polska jest największym partnerem handlowym i inwestycyjnym Korei w Europie Środkowej. W Polsce inwestuje obecnie około 150 firm koreańskich, które obok lokowania w naszym kraju produkcji rozwijają także centra naukowo-badawcze.

MSZ/PAP/RIRM

drukuj